En svag säsong med endast sju poäng såg till att Hellton åkte ur SHE. Nu ska man ta sig tillbaka – det börjar med hemsnickrat på ledarbänkarna.
Gulli Gretarsson och Åsa Karlsson blir kvar i tränarstaben. In kommer även Henric Sandmark och nya målvaktstränaren Sofia Lycke från de egna leden.
Klubben presenterar även en ny sportchef i erfarne Sören Borgström, skriver NWT.se
– Vi ska bli ett SHE-lag igen, och vägen dit ska bland annat gå genom att utbilda och satsa på egna spelare och ledare, säger Peter Doverholt, ordförande i klubben, till NWT.se
Förstärkningarna i ledarstaben är en god start för Hellton som ska ta återtåget tillbaka till SHE ”inom en snar framtid”.
Vad gäller spelartruppen är det fortfarande mycket räls kvar att lägga. Dessutom måste man reparera de skador man redan har fått på maskineriet.
Lotta Kulju, målvakten Lisa Karlsson, Linnea Sundholm och Kristin Wiklund har kontrakt. Men de riktigt tunga namnen från årets trupp, Frida Alm, Lina Hillgren, Jessica Wessman, Sofia Stenblom, Hannele Nilsson och Ida Holm har inte kontrakt, skrev Sveriges Radio för en månad sedan.
Därtill tappar Karlstad-laget Kristin Ullén till Irsta och Madeleine Svärd som slutar. Plus att kapten Karin Ulléns framtid står och vajjar av skador och transferrykten.
Osäkerheten gör att Hellton får, och vill, hitta nya vägar. Som att satsa på de egna leden.
– Vi har ett stort arbete kvar att göra, men vi är i ett annat läge nu jämfört med förra året och ska försöka slussa in egna talanger i a-truppen, säger sportgruppens Peter Bäckstrand.
