ANNONS

Magi när Sverige vände 9-16 till seger mot Tyskland!

Det svenska damlandslaget imponerade stort i den andra halvleken på bortaplan mot Tyskland.

Vilken fantastisk vändning! Sverige hämtade upp ett stort underläge mot Tyskland och tog hem andra raka segern i helgens landskamper. Segersiffrorna skrevs till 24-23 och stor glädje i det svenska lägret.

12 000 åskådare bildade en härlig inramning i Barclaycards Arena i Hamburg och med ett massivt stöd tryckte Tyskland på gasen i den första halvleken. De gick upp till 3-6, 6-9 och 6-11 när Henrik Signell kastade in timeoutkortet för andra gången i den första halvleken.

Det hjälpte föga, Tyskland fortsatte hålla ett försprång i målprotokollet och ledde med hela 9-15 i halvtid.

Sverige fick sedan en kanonstart på den andra halvleken och gick från 9-16 till 14-17 under de första tio minutrarna. Nu var det match igen! När tyskorna gled ifrån till 18-23 såg det tungt ut men blågult kämpade sig tillbaka till 20-23 med fyra minuter kvar.

Tyskland gjorde alltså sitt mål nr 23 med 12 minuter kvar av matchen, sedan spikade Johanna Bundsen igen i kassen. Sverige hämtade ikapp och gick till slut förbi med matchens sista mål till 24-23. Ulrika Toft Hansen stor hjälte med tre av Sveriges fyra sista mål och framför allt segermålet.

Närmast för Sverige väntar nu VM-kval i juni mot Makedonien. Den 10 juni spelas bortamatch i Skopje och den 13 juni är det avgörande match i Ystad Arena.

Tyskland – Sverige  23 – 24 (15-9)

Målskyttar uppdateras senare.