ANNONS

EXTRA: En epok är över – Kiril Lazarov lämnar FC Barcelona

Den makedonske storskytten lämnar FC Barcelona och har istället skrivit på för franska HBC Nantes.

Det har spekulerats ett tag om att Kiril Lazarov kunde komma att lämna FC Barcelona. HBC Nantes var det hetaste spåret och nu har klubben bekräftat att 36-åringen ritat på till 2019.

Lazarov behöver väl ingen större presentation. Han har vunnit Champions League, spanska ligan, IHF Super Globe, ungerska ligan, kroatiska ligan, makedonska ligan och har gjort över 1200 mål för Makedoniens landslag. Han vann skytteligan i VM så sent som i januari och innehär en räcka rekord:

*Världsrekord i antal gjorda mål i ett VM (92 st i VM 2009)
*Världsrekord i antal gjorda mål i ett EM (61 st i EM 2012)
*Den enda spelaren som gjort fler än 1 000 mål i Champions League
*Den enda spelaren som gjort fler än 1 000 mål för Makedonien

Nu går han alltså till HBC Nantes som har en mycket intressant satsning på gång. De pressar Paris SG i franska ligan denna säsong med lirare som David Balaguer, Dominik Klein, Olivier Nyokas, Nicolas Claire och Eduardo Gurbindo i truppen.

FC Barcelona har redan gjort klart med ersättaren som blir slovenen Jure Dolenec från Montpellier. Han får konkurrera med franska talangen Dika Mem om speltid på H9 från i sommar.

ANNONS
ANNONS