Kristján Andrésson kan vara på väg att göra ett oväntat val när den svenska VM-truppen ska bantas från 18 till 16 spelare.
Det är återigen Sportbladet som är framme med en spännande artikel såhär på tisdagsmorgonen. Den handlar om svenska VM-truppen och hur 18 spelare ska bli 16 till VM-premiären den 13 januari mot Bahrain. En av dem lär bli en målvakt, men vem blir den sista?
När fyra mittsexor togs ut i 18-mannatruppen spekulerade många i att antingen Max Darj eller Fredric Pettersson hängde löst. Andreas Nilsson och Jesper Nielsen anses givna och fler än tre mittsexor vore okonventionellt.
Nu är Andrésson berömd som en nytänkare och med mod att testa annorlunda grepp. Nu är tanken att behålla både Pettersson (som trea bakåt) och Darj (som tvåa bakåt):
”I teorin tycker vi att det låter klokt men vi behöver några dagar för att se om det funkar också i praktiken på träning och match.
Mot vissa lag i VM vill vi eventuellt använda två större spelare i mittblocket (Nielsen och Pettersson).”
Max Darj skulle då ha en chans att komma med för att spela tvåa bakåt vilket skulle ge Jim Gottfridsson mer vila och således mer kraft i anfallsspelet. Han blir enormt viktig för Sverige i detta mästerskap som playmaker.
Den som enligt Sportbladet då löper störst risk att falla ur truppen är Emil Frend Öfors. Alltså Max Darjs klubbkompis i Alingsås HK som konkurrerar med Jerry Tollbring på V6.
Sveriges 18-mannatrupp:
Målvakter
Andreas Palicka, Rhein-Neckar Löwen
Mikael Appelgren, Rhein-Neckar Löwen
Mikael Aggefors, Ålborg Håndbold
V6
Jerry Tollbring, IFK Kristianstad
Emil Frend Öfors, Alingsås HK
M6
Andreas Nilsson, Telekom Veszprém
Jesper Nielsen, Paris SG
Max Darj, Alingsås HK
Fredric Pettersson, Toulouse
H6
Niclas Ekberg, THW Kiel
Mattias Zachrisson, Füchse Berlin
V9
Philip Stenmalm, KIF Kolding Köpenhamn
Lukas Nilsson, THW Kiel
Simon Jeppsson, LUGI HF
M9
Jim Gottfridsson, SG Flensburg-Handewitt
Jesper Konradsson, Alingsås HK
H9
Johan Jakobsson, SG Flensburg-Handewitt
Albin Lagergren, IFK Kristianstad
Reserver
Målvakt
Mattias Andersson, SG Flensburg-Handewitt
V6
Hampus Wanne, SG Flensburg-Handewitt
Jonas Källman, Pick Szeged
V9
Viktor Östlund, TTH Holstebro (avböjer VM 2017 på grund av skada/rehab/återhämtning)
Marcus Olsson, Skjern
M9
Josef Pujol, Elverum
Helge Freiman, GWD Minden
H9
Andreas Cederholm, Toulouse
H6
Anton Halén, Frisch Auf! Göppingen
M6/försvarare
Anton Månsson, TBV Lemgo
Sverige spelar i Grupp D som spelas i Paris och möter:
Qatar
Danmark
Egypten
Bahrain
Argentina
Matcherna spelas i Paris den 13, 15, 16, 18 och 20 januari i AccorHotels Arena, kanske mer känd som Bercy Arena. De fyra bästa lagen i varje grupp går vidare till åttondelsfinal. Övriga lag spelar den så kallade President’s Cup.
