Hon gör succé i klubblaget och spelar sitt tredje mästerskap för Sverige.
Carin Strömberg kan på sikt bli en nyckelspelare i svenska landslaget.
Mittnian är en av Salmings ambassadörer och spelar i skomodellen Kobra under EM på hemmaplan. I somras flyttade Carin Strömberg till danska storlaget Viborg efter 17 säsonger i Skuru IK. Hon spelade tre SM-finaler med moderklubben, men det blev dessvärre inget SM-guld innan hon söderut. Den kraftfulla mittnian blev däremot utsedd till seriens mest värdefulla spelare två år i rad.
– Det ska bli spännande att prova på något nytt. Jag tror att jag är redo för nya utmaningar, sa Strömberg när kontraktet med Viborg blev klart.
I sin nya klubb har Carin Strömberg gjort succé, även om Viborg har varit något ojämnt under hösten. Nu gör 23-åringen sitt tredje mästerskap för svenska landslaget. Ifjol togs hon ut i VM-truppen, i somras spelade hon OS i Rio de Janeiro och nu gör hon ytterligare ett mästerskap – på hemmaplan.
I landslaget är konkurrensen tuff. Strömberg gjorde ett bra OS, men världsstjärnan Bella Gulldén är ohotad etta som mittnia i Sverige. Under EM får Carin Strömberg förmodligen räkna med att vara back-up till Gulldén och göra kortare inhopp under turneringen.
– Carin är proffsig i allt hon gör, hennes personlighet och hennes kompromisslöshet på plan gör henne till en perfekt ambassadör säger Gunnar Oesterreich, marknadschef på Salming.
Här hittar du mer information om skomodellen Kobra från Salming.

