Den 19 augusti skickade Svensk Elithandboll (SEH) ut ett pressmeddelande där det meddelades att Sportway tar över sändningsrättigheterna för Handbollsligan och att mer information kommer. Efter det har det varit tyst, och mer information dröjer ytterligare.
– Nästa vecka kommer ett tydliggörande var man kan se matcherna den här säsongen, säger SEH:s vd Peter Gentzel till Handbollskanalen.
Fandom Labs out – Sportway in. Det var vad som kommunicerades den 19 augusti i ett pressmeddelande från SEH. Mycket mer information än så gick inte att hitta i, åtminstone inte mer än att samtliga matcher i såväl damligan som herrligan kommer att sändas.
Många undrar så klart var matcher kommer att sändas, hur produktionen kommer att se ut, hur mycket ett abonnemang kommer att kosta, och så klart mer än så. Men när Handbollskanalen pratade med Peter Gentzel under tisdagen kunde SEH:s vd inte ge mycket mer information än det som tidigare kommunicerats.
– Nästa vecka kommer ett tydliggörande var man kan se matcherna den här säsongen, berättar han.
Det har också väckts frågor varför det nya avtalet blev klart så sent in på säsongen. Gentzel säger inte direkt att det var Fandom Labs ”fel”, men förklarar ändå hur avtalet såg ut med den numera före detta partnern.
– I avtalet vi skrev med Infront, som sen blev Fandom Labs, stod det att de hade möjlighet att överlåta delvis eller hela rättigheter till en tredje part om det fanns affärsmässiga skäl. Då kunde vi inte motsätta oss det även om vi hade velat det. Jag har fått frågan varför vi godkänt att de gjorde så här, men vi hade inte haft möjlighet att säga nej utifrån den affärsmässiga uppgörelse som fanns, säger han och avslutar.
– Sen är vi inte direkt missnöjda med att nu ha en svensk partner.
Den som väntar på något gott brukar det ju heta – kanske kommer det mer information om Handbollsligan under början på nästa vecka.
