Europas största beachhandbollsturnering Åhus Beach har startat ett nytt bidrag som döpts till ”Minnen för fler”. Stödet är tänkt att ge fler möjlighet att få uppleva turneringen, oavsett förutsättningar och bakgrund.
1997 anordnades Åhus Beachturneringen för första gången. Sedan dess har cupen vuxit enormt och är idag Europas största inom sporten. Spelare i alla åldrar och på alla nivåer deltar, samtidigt som en rad olika evenemang och aktiviteter lockar besökare vid sidan av planen.
Med bara drygt två månader kvar till årets upplaga meddelar Åhus Beach att man nu har skapat ett nytt bidrag för att ge fler möjligheten att uppleva strandfesten.
– Vi vet att förutsättningarna ser olika ut. Därför vill vi göra det möjligt för fler lag, oavsett bakgrund, att få uppleva allt det som gör Åhus Beach till något unikt – gemenskapen, glädjen och känslan av att vara en del av något större, skriver Åhus Beach på sin hemsida.
Bidraget har döpts till ”Minnen för fler” och går att söka här.
