ANNONS

U20-VM-lottningen – Sverige möter Frankrike i gruppspelet

Sverige har klart med de tre första motståndarna i U20-VM. Frankrike, Egypten och Indien väntar för blågult från och med 24 juni.

Förbundskaptensduon Jennie Linnéll och Fredrik Söderberg Wernheim leder landslaget som slutat nia, 13:e och 13:e i tre tidigare mästerskap.

Erfarenheten med en Kinaresa, liknande den till Jizhong i sommar, fick adepterna redan för två år sedan vid U18-VM. Skillnaden är att den här gången väntar den sista samlingen på ungdomssidan.

– Frankrike är ett lag som spelar väldigt fysiskt och som har varit bra i alla tidigare mästerskap och på pappret den svåraste motståndaren i gruppen.

– Egypten och Indien vet vi inte så mycket om än, men vi slapp starka europeiska nationer från Egyptens seedningsgrupp, säger Linnéll till landslagets officiella hemsida om lottningen till grupp A.

Topp två av fyra gäller för att nå huvudrundan och vidare matcher mot de två främsta av Österrike, Serbien, Angola och Paraguay.

Lottningen i sin helhet
Källa: handbollslandslaget.se

Grupp A: Frankrike, Egypten, Sverige, Indien
Grupp B: Österrike, Serbien, Angola, Paraguay
Grupp C: Tyskland, Rumänien, Brasilien, Kanada
Grupp D: Spanien, Sydkorea, Argentina, Turkiet
Grupp E: Danmark, Kina, Guinea, vinnare av IHF Trophy*
Grupp F: Montenegro, Tjeckien, Island, USA
Grupp G: Ungern, Polen, Taiwan, Tunisien
Grupp H: Kroatien, Japan, Norge, wildcard

Länk: U20-damernas VM-grupper klara

ANNONS
ANNONS