Med fyra omgångar av den Allsvenska serien väljer Tyresö Handboll att göra en förändring på tränarsidan. Efter sex år i klubben får Christopher Karlsson lämna sin roll som huvudtränare.
– Med endast en seger på de elva senaste matcherna kände vi att det behövdes en ny röst på bänken, förklarar sportchef Mikael Andersson till klubbens hemsida.
Karlsson kom till Tyresö 2020 och har lett laget till en rad fina placeringar, bland annat två fjärdeplatser under sin tid i klubben. Men efter en tyngre period meddelar klubben nu att man valt att avsluta samarbetet med huvudtränaren.
– Vi har haft många fina säsonger tillsammans med CC, men efter en riktigt tung period på det sportsliga planet med endast en seger på de elva senaste matcherna kände vi att det behövdes en ny röst på bänken redan nu, kommenterar sportchef Mikael Andersson
Tyresö ligger just nu på en åttonde plats i den Allsvenska tabellen med fyra poäng ner till Redbergslid på kvalplatsen. Nästa match spelas hemma mot Lugi på lördag, då kommer laget ledas av William Näslund Sköld och Thomas Hedlund.
