ANNONS

Island starkast i dramatisk gruppfinal

Det blev en tajt kamp mellan Ungern och Island. Efter en målsnål andra halvlek drog Island det längsta strået och tog med sig två viktiga poäng till huvudrundan.

Bra försvarsspel och Hallgrímsson i målet var segerreceptet när Island tog hem topplaceringen i grupp F. Ungern, som stod för en svagare spelmässig insats mot Italien, höjde sig rejält och hängde målmässigt med genom hela matchen.

Ställningen 14–14 i paus följdes av en andra halvlek där båda lagen hade det kämpigt offensivt. Målvakterna stängde igen med hjälp av aggressivt och välorganiserat försvarsspel.

Island drev matchen och hade oftast ett litet grepp målmässigt. Trots det lyckades man inte skaka av sig Ungern, och med bara minuter kvar var det återigen helt lika på tavlan.

Då klev Hallgrímsson fram. Med totalt 18 räddningar, flera av dem avgörande, blev han tungan på vågen. Samtidigt utnyttjade Island en utvisning och skapade sig en tvåmålsledning i slutet. Det räckte och inför en jublande publik kunde Island hålla undan till en oerhört viktig seger.

De två poängen följer med till huvudrundan och ger Island ett försprång i kampen om en semifinalplats.

ANNONS
ANNONS