Sverige går in i EM som en av de stora medaljfavoriterna. Men i den första matchen ställs de mot ett lag som ställt till det för Sverige förr, något naturligtvis både spelare och ledare i det svenska laget är medvetna om.
– Det är en äcklig match att börja med, säger Lukas Sandell till Handbollskanalen.
Sverige ser ut att komma med ett ordinarie lag till matchen (förutsatt att ingen skadar sig på den sista träningen inför eller någon blir sjuk). Och förutsättningarna nu jämfört med Apelgrens debutmästerskap för ett år sedan verkar vara natt och dag. Eller som Apelgren själv uttrycket det när han blir ombedd av media att jämföra förutsättningarna nu jämfört med då:
– Det är ungefär 1000 gånger bättre nu tror jag, med risk för att det blir ett citat…
– Vi har jobbat upp något nu när vi har våra avtal beteendemässigt, avtalsmässigt och vi har hunnit processa igenom hur den här konstellationen människor vill arbeta tillsammans. Det gör att när vi väl står här inför er eller inför en full arena så är det bra mycket tryggare att ha det bakom sig. Förra mästerskapet slängdes vi in i och när det började gå dåligt hade vi inte den grunden att stå på. Så där är det en stor skillnad. Sen vad matcherna slutar kommer ändå handla om de sista tio minuterna många gånger, som det brukar vara i ett EM.
Det var jämnt för två år sedan
Men Nederländerna kommer verkligen inte bli någon ”walk in the park”. Ett lurigt lag med hög högstanivå, som gav Sverige stora problem när de möttes i Tyskland under EM för två år sedan. Och såväl nederländska spelare som förbundskapten Staffan Olsson pratar om att Nederländerna inte har något att förlora.
– Tittar vi på matchen 2024 var det exakt så den matchen var. Nederländerna hade ledningen i minut 56 mot oss, sen kom Palicka in med fyra eller fem kanonräddningar och vi kunde vinna med ett mål. Känslan i den matchen var nog mycket det, att de spelade på att de inte hade något att förlora. Så det blir det klurigaste med den här matchen också – vi vill vända den psykologiska utmaningen. Sen får vi mycket energi och glädje från publiken och det kommer att hjälpa oss, säger Apelgren.
Vad är det som gör att Nederländerna kan vara ett otäckt och lurigt lag att möta?
– Den stora grejen med Nederländerna är att de är extremt bra och luriga framåt. De kan alltid göra mål mot alla lag i världen. Luc Steins är ordinarie mittnia i PSG av en anledning och det är lätt att känna sig ganska sopig när han visslar förbi en, eller när de gör en lurig grej. Då gäller det för oss att bara fortsätta mata på och göra vår grej. Vi har pratat mycket om att det ska vara vår sak – att fortsätta mala på. Vi har många bra spelare och kan springa över tid.
Lukas Sandell är inne på liknande saker som Apelgren, det vill säga att det är ett lurigt lag som kan besegra vilket lag som helst en bra dag.
– De är ju väldigt spelskickliga, framförallt Luc Steins och Dani Baijens, och de har många grejer för sig. Därför gäller det att vara förberedd, och det är ett stort arbete som vi har gjort. Vi vet vad vi måste göra. Sen är en öppningsmatch en öppningsmatch och det blir nerver, adrenalinpåslag och allt det där. Så det är en äcklig match att börja med, säger Lukas Sandell.
