ANNONS

Anton Månsson mot karriärslut: ”Efter säsongen ska jag göra någonting helt annat i livet”

Anton Månsson började sin elitresa för 20 år sedan i H43 Lund. I ett samtal med Skånesport meddelar linjekämpen att 2025/26 med Ystads IF blir hans sista satsning innan skorna hamnar på hyllan.

– Jag har meddelat Ystads IF att jag inte fortsätter när mitt kontrakt går ut. Efter säsongen ska jag göra någonting helt annat i livet, säger han till sajten.

Månsson har hunnit med mycket under sin speltid i skånska klubbar och tyskspråkiga länder. Först under fyra säsonger i H43 där hans orubbliga inställning och stabila försvarsegenskaper bidrog både till Lundalagets framgång och poängjakt.

Utlandstillvaron i Tyskland och Schweiz varade i nio år innan Månsson och familjen återvände till Handbollsligan med OV Helsingborg och för närvarande spelår nummer fem i YIF.

– Jag har valt att spela vidare så länge jag varit hel och frisk. Men nu är det läge att göra någonting annat på heltid. 20 säsonger är ändå 20 säsonger, säger han till Skånesport.

Länk: Anton Månsson: ”Beslutet är fattat – detta blir min sista säsong”

ANNONS
ANNONS