Tre matcher har spelats, när det här skrivs, i Handbollsligan dam under lördagen. Krisen fördjupas i Hallby, Önnered ser ut att vara seriens näst bästa lag och H65 övertygar – här är lördagssvepet från Handbollsligan dam.
Under eftermiddagen vet vi hur det har gått i ytterligare två matcher i ligan, men låt oss börja med dagens tre första matcher i Handbollsligan dam.
IF Hallby – VästeråsIrsta HF 29–36
Jönköpingslaget har haft en förvånansvärt svag start på säsongen. Det började illa mot Kungälv och har efter det sett ut som ett lag där det saknas självförtroende. Att sen förlora med sju mål hemma mot VästeråsIrsta, då är det mycket som tyder på en jobbig säsong för Hallby. Elin Johansson hade visserligen en fin match med sju mål, två assist och en, som vanligt, härlig inställning, men i övrigt såg det blekt ut i Hallby.
VästeråsIrsta däremot har mycket att glädjas åt. Victoria Solli Berg hade en fin eftermiddag mellan stolparna (13 räddningar och 42 i räddningsprocent) och bland utespelarna hade såväl Lovisa Ekberg som Ella Isgren och Svea Lind starka prestationer.
Kristianstad HK – Önnereds HK 30–34
KHK har inlett säsongen bättre än vad åtminstone jag hade trott. Uffe Larsson ska ha mycket beröm för det jobb han har gjort med det här laget. Å andra sidan har KHK knappt haft några skador än – får de skador tror jag att den tunna truppen kommer att slita. Mot Önnered, ett annat lag som verkligen imponerat så här långt, var det framförallt Sarah Carlström som höll hemmalaget kvar i matchen med sina fyra mål och nio assist, men i slutändan var ÖHK helt enkelt snäppet vassare.
Tidigare har de mest vunnit matcher tack vare sitt fina försvars- och målvaktsspel. Nu var det istället offensiven som vann matchen åt ”Virre” och gänget. Och i Isabelle Rydén har de en spelare som mer och mer ser ut att vara redo för ett större uppdrag än Handbollsligan. Och Önnered ser ut att vara Handbollsligans näst bästa lag bakom Sävehof.
Skuru IK – H65 Höör 22–30
I veckan åkte de till Önneredshallen och spöade topplaget ÖHK med rätt stora siffror i Svenska cupen. Nu var det dags för nästa tuffa bortamatch för H65 och även här en imponerande tvåpoängare.
Elsa Åsberg har sett vassare ut än någonsin under säsongsinledningen och mot Skuru gjorde vänstersexan sju mål på tio avslut. Även Love Kumlin ska ha beröm – nu blev det sex mål och fyra assist av nyförvärvet.
