Vi nås av roliga nyheter från Texas där en ny handbollsliga är på uppstart.
Ni har de senaste veckorna kunnat läsa om hur handbollen fått ny energi i USA. Med dagens teknik och livestreams görs idrotten tillgänglig på den amerikanska kontinenten där handbollen annars varit i det närmaste okänd.
Ett ytterligare exempel på hur handbollen nu har vind i seglen är att det kommer starta en ny liga i Texas. Det har tidigare spelats en del handboll i de södra delarna av Texas, i städer som Houston och Austin. Nu är det norra Texas som får handboll på agendan i det som kallas Dallas–Fort Worth metroplex och som innefattar städerna Dallas, Fort Worth, Arlington, Plano, Irving, Frisco med flera.
Den nya ligan drar igång under senhösten/tidig vinter och en hemsida är på gång alldeles snart. Vill ni stötta initiativet och få uppdateringar kan in följa dem på Twitter:
We will be starting a Handball League in the North Texas area in the Late Fall/Early Winter time frame. Spread the word!
— Texas Team Handball (@TexasHandball) August 20, 2016
