IK Sävehof välkomnar ett norskt nyförvärv på högernio. Jesper Røisland från Nærbø IL testar spel i ett nytt land med topplaget i Handbollsligan.
Under två säsonger med Nærbø växte 21-åringen med mer och mer ansvar. Sävehof fick Røisland att ändra planerna med en trolig utlandsklausul med i bilden, tidigare i våras var bilden att löftet skulle göra fler säsonger i sin norska klubb.
– Det gläder mig mycket att få komma till Sävehof och starta ett nytt kapitel i karriären. Jag har fått ett otroligt gott intryck av klubben och allt runt omkring och jag ser fram emot att komma igång med kommande säsong, säger Jesper Røisland till Sävehofs hemsida.
Tränaren Linus Ekman hoppas på vidare utveckling från tillskottet i Partillemiljön.
– Vi är väldigt glada över att få Jesper till vårt lag. En spännande ung spelare som med sin storlek och snabbhet kommer bli oerhört viktig för oss kommande säsonger. Jag ser mycket fram emot att jobba med Jesper och tillsammans utveckla honom till nya höjder och med det ta laget till nya framgångar, säger han till klubbens hemsida.
Røisland nätade 94 gånger i Nærbø-tröjan den gångna säsongen vilket motsvarar ett målsnitt på 4,5.
