Mirsad Pecikoza blev en klubbikon och uppskattad linjekämpe under nio säsonger som spelare i HK Malmö. Tränarämnet hos 45-åringen kommer också klubben till godo – Pecikoza är klar som assisterande tränare i elitlaget.
Pecikoza anslöt till storstadslaget 2008 efter att bland annat ha vunnit SM-guld med Hammarby IF under den svenska delen av karriären. Efter att tiden på planen var över bytte han till tränarrollen, senast i HK Ankarets damlag.
”Det är med stor glädje och stolthet vi presenterar Mirsad Pecikoza som ny assisterande tränare till Zoran Roganovic. Med Mirsad åter i klubben knyter vi till oss ännu en stark profil med djupa rötter i HK Malmö både som spelare och ledare, skriver klubben på sin hemsida.
Länk: HK Malmö välkomnar Mirsad Pecikoza tillbaka – som assisterande tränare
