ANNONS

Lukas Rylander tillskott i Amo

Lukas Rylander var rubrikernas man under den allsvenska säsongen och tog plats i Handbollskanalens All star-lag i Tyresö Handbolls tröja. Mittnian får ytterligare en skjuts i och med flytten till Alstermo inför nästa säsong.

Rylander nätade 181 gånger under 2024/25 och utsågs till mvp i näst högsta serien. Det kunnandet har givetvis Amo snappat upp och ser potential för 25-åringen under två år i Smålandskogarna.

– Jag vill gärna testa på Handbollsligan och se om jag kan ta ytterligare steg i karriären. På längre sikt vet jag inte riktigt. Men sen ser jag det litet som ett äventyr att byta storstaden mot en liten handbollstokig ort i Småland. Det ska bli jäkligt kul! Det ska bli häftigt att spela inför Amo:s hemmapublik med det tryck som brukar vara i hallen, säger han till klubbens hemsida.

Tyresö slutade sexa i Herrallsvenskan med Rylander som trea i den totala skytteligan. Amo fick kvala efter sin tolfteplats och redde ut säsongen med tre raka segrar till sist.

– Min starka sida är väl spelförståelsen och att sätta andra i lägen. Under de senaste två säsongerna har det också blivit en del mål och det hoppas jag kunna fortsätta med att göra. Sen måste jag bättra på fysiken litet och jobba med man-mot-manspelet, fortsätter nyförvärvet till klubbens hemsida.

Länk: Lukas Rylander klar för Amo

ANNONS
ANNONS