ANNONS

Heid och Malmö ur Allsvenskan – Karlskrona och Örebro till kval

Klassikerklubben BK Heid får ta nya tag i Division 1. HK Malmös besök i näst högsta serien blev kortvarigt, slutspurten räckte inte till för att ta sig upp över strecket.

IFK Örebro mot BK Heid var lika med en ren final om att klara sig till kval. Då tog Örebro ett tydligt grepp i regi Lotta Kulju och ledde som mest med sex bollar.

Rutinerade Tilda Matthijs höjde Heids chanser och gästerna kpm nära en kvittering i slutet av första halvlek. I backspegeln var Faith Erikssons 17–15-replik viktig, Heid tappade ytterligare mark i början av andra halvlek och hemmalaget kunde hålla nedflyttningsspöket på avstånd.

– Det är oerhört skönt, vi har levt i ovisshet den senaste månaden, sade Kulju till Nerikes Allehanda.

Malmö vann tre av de avslutande fyra matcherna och besegrade Tyresö Handboll med klara siffror. Trion Agnes Lannermalm, Amanda Iséni och Linnea Pripp bidrog med bra tryck utan att kunna lösa huvuduppgiften.

HF Karlskrona sänkte Skånela IF med en liknande urladdning, i sluttabellen var Malmö därmed två poäng ifrån.

– Vi hade en bra avslutning på säsongen. En analys får ta reda på varför vi inte klarade av att spela så i början av säsongen. Hade vi kunna hitta nivån som vi hade på slutet tidigare så tror jag inte ens att vi skulle ha behövt kvala, sade tränaren Pierre Gaum till Sydsvenskan.

Nian Karlskrona och tian Örebro kvalar om tre veckor.

Damallsvenskan
HK Malmö–Tyresö Handboll 26–21 (14–8)
IFK Örebro–BK Heid 30-27 (17–15)
Skånela IF–HF Karlskrona 22–32 (10–16)

ANNONS
ANNONS