ANNONS

Vardar förlänger med spanska tränarduon

Raúl González Gutiérrez och David Davis Cámara har förlängt sina kontrakt med makedonska Vardar till 2018.

Raúl González Gutiérrez och David Davis Cámara är tränare och assistent för storklubben Vardar från Skopje i Makedonien. Nu har de båda spanjorerna förlängt sina kontrakt till sommaren 2018.

Raúl González Gutiérrez är 46 år och hade en spelarkarriär i BM Valladolid mellan 1987 och 2005. Han var också med i OS 1996 för Spanien och tog brons i den turneringen. Tränarmässigt har han haft en fin resa så här långt med BM Ciudad Real (2005-2011), Atlético Madrid (2011-2013) och Vardar (2014-).

Hans assisterande tränare David Davis Cámara är också före detta landslagsspelare för Spanien med både OS-brons, VM-guld och EM-silver på meritlistan. Han spelade för Valladolid, Ciudad Real och Atlético Madrid innan han lade skorna på hyllan 2013 och blev assistent till Raúl González Gutiérrez i Vardar.

IFK Kristianstad tar emot Vardar i årets premiär i Champions League i slutet av september.

ANNONS
ANNONS