Trots en stark upphämtning och att Skövde tog ledningen sent i matchen, lyckades hemmalaget inte hålla undan. Önnered avgjorde i slutminuterna och vann med 27–26 efter att Skövdes sista kvitteringschans stoppades.
Hemmalaget inledde matchen något slarvigt, vilket ledde till både straffkast och en utvisning emot sig. Önnered tog snabbt kommandot med en 5–2-ledning, som utökades till 8–4 och tvingade Skövde till en time-out.
Skövde kämpade för att komma ikapp och reducerade till 8–11. Lagen följdes sedan åt, och hemmalaget fick chansen att kvittera på ett frikast innan paus, men gick istället till halvtid med ett måls underläge.
Skövde HF–Önnereds HK 14–15
Hemmalaget fick en tuff start när Önnered gjorde fem raka mål samtidigt som Maja Wahlgren storspelade i målet. Det dröjde över fem minuter innan Melina Pilav kunde bryta dödläget och göra Skövdes första mål i andra halvlek. Men Skövde vände snabbt den negativa trenden och svarade med fyra raka mål, samtidigt som de fick med sig två utvisningar.
Hemmalaget kvitterade till 22–22, men Manon Zijlmans tvingades se resten av matchen från läktaren efter sin tredje utvisning. Med mindre än tio minuter kvar tog Skövde ledningen för första gången genom Selma Hestner Olsson. Lagen följdes därefter åt, och med mindre än en minut kvar ledde Önnered med 27–26. Skövde hade möjlighet att kvittera, men tiden rann ut innan de fick till ett ordentligt avslut. Efter slutsignalen fick de en sista chans på ett frikast, men skottet fastnade i muren och Önnered kunde säkra båda poängen.
