ANNONS

Storpublik väntar Sverige i Lille: ”Inte bortskämda med”

Inget mer Paris för Sverige, som anlände till Lille för ett par dagar sedan. Mycket talar för att kvartsfinalen mot Ungern spelas inför storpublik.
– Det är vi inte bortskämda med, säger Nathalie Hagman.

Pierre Mauroy Stadium i Lille, till vardags hemmaborg för fotbollslaget i staden, kommer alltså att agera arena under OS-handbollens slutspel. Arenan kommer att ha en publikkapacitet på 27,000 åskådare under den här knappa veckans spel.

– Det ska bli väldigt intressant att se hur mycket publik som kommer. I Paris var det ju hur mycket folk som helst på varje evenemang. Vad jag har förstått var det mycket folk när de spelade basket här, vi får se hur det blir när det är handboll, säger Nathalie Hagman.

Till matcherna i Lille har biljetter sålts per match och inte som ett paket med två matcher som det var under gruppspelet i Paris. Det kan så klart påverka publiksifforna. Men det finns trots allt stora möjligheter att Sverige kommer att spela inför över 20,000 personer.

– Det är skitcoolt. Det är vi inte bortskämda med. Det hade varit jättehäftigt att få spela inför så mycket folk, säger Hagman.

Sverige åkte till Lille under helgen och har redan märkt skillnad på livet här jämfört med hur det var i OS-byn i Paris.

– Att komma hit är ganska skönt. Lugnt och skönt. Det är inte så många intryck – i OS-byn var det en myrstack med intryck. Här blir det lite mer träningslägerfeeling, säger Tomas Axnér.

– Här är det mer som ett vanligt handbollsmästerskap, fyller Nathalie Hagman i.

Sverige verkar med andra ord ha fått en fin start på tiden i Lille, som ligger en knapp timme med tåg norr om Paris. När laget har åkt iväg med buss för att träna har de fått poliseskort.

– Vi körde mot alla rödljus och barnfamiljer fick stanna på övergångsställen,  så det gick snabbt, säger Axnér och skrattar.