Nu är det klappat och klart – Gustaf Banke kommer att representera PAUC nästa säsong, det meddelar IFK Kristianstad via ett pressmeddelande.
Gustaf Banke flyttade till IFK Kristianstad 2017, då från moderklubben Åhus Handboll. Konkurrensen i brandgult har varit tuff och därför lånades Banke ut till Karlskrona säsongen 2020. Efter det har Banke fått mer och mer speltid i IFK Kristianstad och utvecklats till en av seriens bästa målvakter.
– Jag har haft 4 fantastiska år i IFKs a-lag, och utvecklats otroligt mycket som spelare och människa. Jag har älskat varje sekund. Det är en ära att representera IFK Kristianstad och att spela inför den otroliga publiken. Nu har jag fått möjligheten till att testa vingarna i den franska ligan, som alltid har varit mitt stora mål. Jag ser fram emot nya utmaningar de kommande åren, men drömmer först om ett tionde sm-guld för IFK och att sätta en stjärna på bröstet, säger Banke i pressmeddelandet.
PAUC ligger i nuläget sjua i den franska ligan.
