ANNONS

U17-herrarna tog revansch och besegrade Norge

Ett revanschsuget Sverige mötte ikväll ett minst lika revanschsuget Norge. Grannländerna möttes i en jämn batalj, som svenskarna gick segrande från.

Sverige hade ingen chans i torsdagens möte med hemmanationen Portugal i Scandiberico tournament. Därefter åkte laget på en ny förlust mot Spanien och stod utan poäng inför kvällens match mot grannlandet Norge. Norge stod även dem på noll poäng inför kvällens möte, efter förlust mot Spanien i torsdags och förlust mot Portugal under gårdagen.

Det var en målsnål inledning och det tog Sverige över fem minuter för att göra sitt första mål. Drygt tio minuter in i matchen hade Norge en tremålsledning och ställningen var 3–6. Sverige kom däremot ikapp och förbi och ställningen var 9–8 med knappt en kvart kvar av den första halvleken. Därefter var matchen fortsatt jämn och lagen bytte mål med varandra. När halvleken var slut kunde Sverige gå till pausvila med 14–13.

Den andra halvleken inleddes även den jämn och efter tio minuter var det fortfarande enbart en boll som skiljde lagen åt. Svenskarna tog ett par bollar bakåt och gick upp till en tremålsledning. Med drygt en kvart kvar av matchen var ställningen 20–17. Norge försökte minska avståndet som Sverige hade byggt upp och det skiljde två bollar med fyra minuter kvar.

Svenskarna var disciplinerade i slutminutrarna och kunde hålla Norge på avstånd. När slutsignalen gick, var Sveriges seger ett faktum. Sveriges främsta målskytt var Hannes Hölting Nilsson (Ystads IF) med åtta mål och i Norge var det Carl Colin Tønnesen med sex fullträffar.

Slutresultat: Sverige–Norge 27–23 (14–13)

ANNONS
ANNONS