Vem ska stoppa Füchse Berlin? Det är frågan som alla tyska handbollsfantaster ställer sig. I den stenhårda seriefinalen mot Melsungen kunde till sist huvudstadslaget springa ifrån till klara 37–31.
Füchse Berlin kom till seriefinalen mot Melsungen med nio (!) raka segrar i ryggen. Men på andra sidan stod säsongens hittills tuffaste hot, Melsungen.
Roberto Parrondo har fått fason på sitt manskap och inför torsdagskvällen hade laget knipit åtta av nio segrar och frågorna inför matchen var många. Hur skulle Mathias Gidsel attackera Melsungens mittförsvar? Vem skulle vinna målvaktsmatchen? Skulle vi få se den jämna batalj som det var upplagt för?
Svaret på den sista frågeställningen var ett rungande ja.
Dansk dynamit
Melsungen har gjort sig känt som ett starkt kollektiv som är fruktansvärt svårt att besegra och så skulle det bli även i denna match.
Den första halvleken var oerhört jämn och det enda som skiljde lagen åt var att Dejan Milosavljev ledde målvaktsmatchen och att Füchse Berlin hade sina danskar.
Under den första halvleken svarade Hans Lindberg, Lasse Andersson och Mathias Gidsel för hela 15 av hemmalagets 17 fullträffar. Något som i sin tur gjorde att det var hemmaledning med 17–15 inför den andra akten.
Stortalangen klev fram
I den andra halvleken fortsatte den danska trion att imponera, men Melsungen hängde med och det krävdes att en oväntad matchvinnare klev fram för hemmalaget.
Under matchens avslutande tio minuter klev 21-åringen Nils Lichtlein fram och svarade för ett par blytunga mål och framspelningar. När Dejan Milosavljev sedan valde att stänga igen i buren så var det klappat och klart.
Slutresultatet skrevs till sist till 37–31, efter bland annat elva mål av Lasse Andersson. Resultatet innebär att huvudstadslaget nu har fyra poäng ner till Melsungen på andra plats i tabellen.
Füchse Berlin–MT Melsungen 37–31 (17–15)
Füchse Berlin: Jerry Tollbring 3.
