ANNONS

Nya namn i Lugis trupp

Ebba Fossum Schultz och Greta Westerlund är klara för Lugi. Duon går från ungdomshandboll i H43 till SHE-handboll i Lugi. 

Lugis damlag befinner sig på träningsläger i Norge inför den kommande säsongen. På plats finns även två nya och unga ansikten. Ebba Fossum Schultz, 18, och Greta Westerlund, 18, har tidigare spelat ungdomshandboll i H43, men är nu klara för Lugi.

Damlagets tränare, Timo Glave, skickar lovord till nytillskotten.

– Ebba är en explosiv tvåhänt genombrottsspelare med det där lilla extra. Hon är orädd och ser luckor som inte alla kan se, säger han till Lugis hemsida och fortsätter sedan:

– Greta är en tuff tvåvägspelare. Hon är en mycket bra försvarspelare som har spelförståelsen för att driva vårt snabba omställningsspel i 2a-fas.

Duo ser framemot att få testa sina kunskaper i SHE.

– På kort sikt är mitt mål att etablera mig i SHE och vinna JSM, säger Fossum Schultz till Lugis hemsida.

– Jag kände att jag ville testa en ny, tuffare miljö för att kunna utvecklas som spelare och även försöka ta chansen att spela i högsta ligan, säger Westerlund till Lugis hemsida.

ANNONS
ANNONS