ANNONS

Anton Bengtsson återvänder till Lugi

Lugi kopplar till sig niometersspelaren Anton Bengtsson från HK Ankaret. 23-åringen tillhörde Lugi som ungdomsspelare och återvänder alltså nu till de vinröda.

Anton Bengtsson kom till Lugi som tolvåring från moderklubben Staffanstorps HK. Efter sex år i Lugi gick flytten till HK Ankaret, men efter fyra säsonger där återvänder nu den högerhänte niomtersspelaren till Lund.

– Att komma tillbaka till LUGI känns riktigt bra och var ett självklart beslut. Jag ser oerhört mycket fram emot nästa säsong och att få spela handboll framför publiken i Sparbanken Skåne Arena”, säger han till Lugi:s hemsida.

– Under nästa säsong vill jag utveckla alla delar med mitt spel, men kommer att lägga mycket fokus på mitt spelsinne. Jag spelar oftast vänsternia men kan och är redo att bidra på alla niometerspositioner. Handbollen är mycket snabbare på denna nivån vilket kräver att jag både tänker och agerar snabbare, fortsätter han.

Lugi:s huvudtränare Nemanja Milosevic tror att nyförvärvet kommer att bli ett viktigt tillskott under den kommande säsongen.

– Anton är en seriös och ambitiös kille, som har enorm vilja och inställning på träning och match. En allroundspelare som gör det bra på alla tre positioner på nio meter och inte minst flera positioner i försvaret. En spelare som kan komplettera vår niometersuppställning och en spelare som vi ska har stor nytta nästa season. Jag är glad att vi lyckades signera honom och jag tror och hoppas att han kommer visa sin potential och utvecklas under året”, säger han.

 

Visa detta inlägg på Instagram

 

Ett inlägg delat av LUGI HANDBOLL (@lugihandboll)

Länk: Anton Bengtsson tillbaka i LUGI