Rikke Poulsen bestämde sig för att avsluta karriären 2022, men ändrade sig och skrev ett nytt avtal med Team Esbjerg. Nu meddelar danskan att hon, för andra gången, lägger skorna på hyllan.
Rikke Poulsen har haft svårt att slita sig från handbollen. Hösten 2021 meddelade den danska målvakten att hon lägger skorna på hyllan efter säsongen. Men så blev inte fallet. Poulsen valde att fortsätta karriären ytterligare ett år och skrev ett nytt avtal med Team Esbjerg.
Nu, mitt i säsongen, meddelar Poulsen att karriären är över. Den tidigare danska landslagsspelaren kommer kliva in som målvaktstränare i Team Esbjerg.
– Jag hade en knäskada i november som jag har försökt komma tillbaka från, men knät beter sig inte som jag hade velat. Jag känner smärta efter matcher och tecken på överbelastning, och jag vill också ha ett aktivt liv efter handbollskarriären. Det är därför jag har bestämt mig för att ge knät en vila och gå tränarvägen, som jag alltid har haft i åtanke som en möjlighet att stanna kvar i idrottsvärlden, säger hon till klubbens hemsida.
Lagets huvudtränare, Jesper Jensen, ser framemot att få in Poulsen i tränarteamet.
– Rikke har erfarenhet och kunskap om denna nisch inom coachbranschen, vilket kommer att gynna henne när hon under de kommande månaderna ska jobba med att utbilda två av världens största talanger i tjänsten, säger han till klubbens hemsida.
