Alingsås damlag bygger inför kommande säsong i Division 1 Södra.
Det är Alingsås Tidning som skriver om hur AHKs damer lägger pusselbitar inför kommande säsong. Tränaren Torbjörn ”Lurken” Johansson har sagt ja till en fortsättning och kring spelar gäller:
Amila Zuna
Vänsternia född 1994 som är fostrad i Vårgårda HK och via Hemsjö IF landade i Alingsås HK sommaren 2011. Hon återvänder nu efter två säsonger i KFUM Trollhättan IA.
Hannah Gärdfors
Kantspelare född 1994 fostrad i Redbergslids IK som via Önnered, IK Sävehof, BK Heid och Önnered igen nu ansluter till Alingsås HK.
Elsa Helle
Född 1997 och kommer på ett slags samarbetsavtal (lån) från Skara HF där hon tränar med båda klubbarna och spelar matcher med Alingsås.
Josefin Ewerman
Född 1998 och lyfts upp från ungdomssektionen.
Alingsås söker även efter en målvakt och det blir i form av den unga målvakten Linnea Eklund från Dicken. Hon är född 1999 och tog ungdomsguld i våras samt var med i All Star Team. Eklund har även hunnit debutera i finska slutspelet där hon var med i semifinal för Sparta som till slut tog brons.
