Vad kan vi tillsammans göra för att få fler att leka handboll?
Det talas ofta om att en av handbollens nackdelar är tillgängligheten. Att spontant ge sig ut och spela handboll på en gräsmatta är inte lika lätt som andra aktiviteter och det är en av tyglarna som håller sportens spridning tillbaka.
Vad är problemet?
En del i att attrahera fler är nog att bryta ner och renodla de allra roligaste elementen. Alltså hitta moment som ger den känslan som så många tycker om med handboll. Det kan vara att springa, hoppa och känna att man flyger fram, att ha övningar med mycket kroppskontakt eller kasta boll mot målpunkter.
En sväng in i en välsorterad sportbutik ger exempel på hur andra idrotter funnit vägar. Det är exempelvis:
-Ishockeymål med målvaktsplatta som bara ger luckor i kryssen och mellan benen på målvakten.
-Tennisbollar med gummiband som gör att de studsar tillbaka.
-Basketkorgar på stolpar att ställa på valfri asfaltsyta.
Ärligt talat. Går man idag in i en sportbutik i jakt på handbollsrelaterade artiklar får man vara glad om där ens finns ett par opumpade matchbollar med tryck från VM i Brasilien 2011 som ligger och skräpar någonstans. Även om man är stor handbollsnörd är det svårt att bli sugen.
Så vad kan vi göra?
Vi vill se fler handbollsmål ute på lekplatserna och skolgårdarna! Anordna så att det går att spänna upp skydd som täcker allt utom kryssen, precis som ishockeymålen. Då finns det iallafall chans att bygga på glädjen att skjuta prick och suget på handboll kan öka.
Att det poppar upp fler och fler beachhandbollsplaner ute i landet är också positiva nyheter. Där förbättras tillgängligheten till våra kära idrott avsevärt.
Sätt upp en minihandbollsplan i trädgården därhemma och bjud in grannarna på lite motion och ta några grillkvällar i sommar. Garanterat många skratt och alla kan vara med. Undertecknad firade sin 30-årsdag med minihandbollsturnering för släkt och vänner, mycket uppskattat och roligt!
Tips?
Har du tips på hur handbollen kan göras mer tillgänglig? Eller era bästa handbollslekar? Maila till info@handbollskanalen.se och berätta mer!
