Svenska cupen ATG ser ut att bli en framgång. Numera synes det vara full satsning på cupen från alla SHE-lagen. Ikväll var det dags för Heid att möta Lugi, en match där de senare var stora favoriter. Men den stora frågan inför matchstart var denna: skulle Lugis sensationella nyförvärv Bella Gulldén spela?
Efter sedvanlig inledning med shoot-out tog Lugi en ledning på 2-3. Men sen kom Cecilie Bjerre igång. I princip var det Cecilie ensam mot Heid. Snabbt förde hon Lugi till en klar ledning mot ett vilset Heid. Men så slog Lugi av på takten och Heid kunde närma sig till halvtid.
Första halvlek: 12–15
Andra halvlek fortsatte ungefär som den första, Lugi drog ifrån, Heid följde hjälpligt med. Men med Cecilie Bjerre i kalasform fanns det inget som helst hopp för Heid. Cecilie stannade på imponerande 16 mål!
I övrigt var det ett jämnstarkt Lugi vi såg. Men då ska man veta att till SHE-premiären är troligen Lugis stjärnförvärv i spel, Bella Gulldén och Emma Fernis. Får man även igång Cornelia Dahlström i gammal god Skuruform så ser Lugi ut som ett klart topp-fyra-lag.
I Heid är läget desto sämre. Ikväll ägnade laget på tok för mycket speltid till att bränna målchanser och göra enkla misstag. Men där finns ändå ett par spelare med kvalitet som kanske kan höja nivån och få med sig övriga laget i kampen mot nedflyttning. Clara Wolf är en målvakt på väg in i eliten, Kärraförvärvet Vanja Andersson var bra redan förra året, liksom Aranäsförvärvet Amina Jesarevic. Med tanke på den speltid hon fick ser det ut som Heid vill ha Ida Berlin som motor i laget. I denna match visade hon förvisso en stark defensiv, men en usel offensiv.
Hur var det då med Bella Gulldéns närvaro i hallen. Jo hon fanns där, men på läktaren matchen igenom. Så här kommenterade hon sitt lags insats:
– Vi gjorde en riktigt bra match, mycket bättre än vår senaste. Och Cecilie Bjerre är fantastisk!
Och när kommer du att vara med på plan?
– I nästa match!
Slutresultat: 22–29
Preliminär målstatistik:
Heid: Vanja Andersson 7, Amanda Vinelund 3, Amina Jesarevic 3, Amanda Vinelund 1, Ida Berlin 3, Johanna Einarsson 3, Emelie Batista 2, Alma Hadzic 1
Lugi: Cecilie Bjerre 16, Cornelia Dahlström 3, Amanda Andersson 3, Elise Lönnegren 2, Ofelia Hallberg 2, Perla Malmberg 1, Agnes Lundin 1, Filippa Nyman 1
Anders Hilmersson
