Ystad är den minsta gemensamma nämnaren för torsdagens två cupdrabbningar. IFK, både Ystad och Skövde har full pott efter två matcher och rundar av med gruppfinal. Svenska mästaren, Ystads IF är däremot i poängbehov hemma mot Redbergslids IK.
YIF och RIK har bytt speldatum och matcharena jämfört med ursprungsplanen. Ystad Arena öppnar portarna 19.00 när något av lagen helt enkelt måste spräcka nollan i den skrällbetonade gruppen.
LIF Lindesberg har sitt på det torra, VästeråsIrsta har en seger på två försök. Återstår att se om Ystad eller Redbergslid kan få till spelet bättre efter inledande förluster.
IFK Skövde har justerat på målvaktsposten, Fabian Norsten ut och Milan Bomastar in. Ystads säsongsstart har varit tvåmålssegrar över Anderstorp och Amo, onsdag kväll laddade de rödklädda upp med en träningsmatch där Team Sydhavsöarna var fem mål bättre (27–32).
Tablån 25 augusti
(19:00) IFK Skövde–IFK Ystad
(19:00) Ystads IF–Redbergslids IK
Matcherna sänds hos Solidsport
