Fler och fler ryska spelare rör på sig till följd av att klubblagen i landet är uteslutna från internationella cuper. Valeriia Maslova är överens med Metz HB om nästa säsong med option på ytterligare tid tillsammans.
Högernian Maslova har varit på radarn för flera storklubbar sedan U-VM-guldet med Ryssland 2018. På meritlistan finns redan fyra år i Champions League med start i Rostov-Don och personligt rekord med 47 mål för Buducnost säsongen som gick.
2021/22 blev speciellt för Maslovas del. Hon flyttade hem och blev CSKA Moskva-aktuell när Ana Gros tackade för sig i huvudstadslaget. Moskva har nu släppt fem spelare ur sin trupp, däribland 21-åringen med ny adress hos den franska mästaren.
– Metz Handball är en fantastisk klubb, välorganiserad, med bra personal och ledning, bra spelare och höga ambitioner. Jag behövde inte tänka länge efter att jag fick erbjudandet, säger hon till klubbens hemsida.
Metzs representanter är lika nöjda över att ha säkrat Maslovas signatur, i tät kamp med flera konkurrenter.
– Det var en riktig tävling för att göra hennes ankomst till verklighet och få saker gjorda. Vi tävlade med många klubbar, inklusive CSM Bukarest som letade efter en högernia för att komplettera sin backlinje med Cristina Neagu och Grace Zaadi.
– Hon (Valeriia) är en spelare som kommer att ge oss fler långskott och mer fysisk täthet. Valeriia kan också försvara som trea, det har vi efterhand saknat i och med att några spelare lämnat, säger tränaren Emmanuel Mayonnade till klubbsajten.
Maslova får först och främst dela speltid med danska Louise Burgaard.
Länk: L’INTERNATIONALE RUSSE, VALERIIA MASLOVA REJOINT LE COLLECTIF MESSIN !
