U18-landslaget spelar två gånger i den så långt framgångsrika VM-turneringen. När huvudrundan drar igång ställs Sverige först mot Brasilien (09.20), därefter Kroatien (15.50) på sandbanorna i Heraklion.
Det var positiva vibbar efter tvåpoängaren i gruppfinalen mot Iran för Sveriges del. Spelupplägget och målskyttet fungerade återigen till tredje raka segern.
– Vi känner en trygghet i det vi gör. Vi har fått väldigt bra träff i alla våra anfallsspel, vilket betyder mycket för oss. Men inför huvudrundan måste vi få till lite mer stopp i vårt försvar, lyder Carlssons slutsats av prestationerna i gruppspelet, sade förbundskapten Tony Carlsson till handbollslandslaget.se.
Brasilien kom sent till spelorten på Kreta och vann dessutom först i sin tredje match mot Togo. Torsdagens första motståndare för blågult har ett större poängbehov med tanke på nollan i kolumnen. Sverige har fyra poäng med sig till den nya gruppen där fyra lag når kvartsfinal.
Mot Kroatien har Sverige plusstatistik sedan EM-mötet i huvudrundan förra året. Efter 23–19 och 24–19 fortsatte landslaget mot guld medan Kroatien slutade fyra i summeringen.
U18-VM 16 juni
(09:20) Sverige–Brasilien, direkt på IHF:s Youtubekanal
(15:50) Sverige–Kroatien, direkt på IHF:s Youtubekanal
