GT Söders långa kräftgång på segersidan är över. Laget levde upp med tabellnian Skånela IF på besök och ökade målsnittet i en urladdning till 33–28.
Stockholmslaget vann bara en gång i fjorårets seriespel. Säsongen 2021/22 var lika dyster fram till den 18:e omgången. GT Söder hanterade båda halvlekarna, tre måls ledning i paus blev fem till slut och efterlängtat jubel infann sig för den nyblivna nästjumbon.
Ute på planen såg niomålsskytten Tuva Nilsson och åttamålsditon Hannah Eldås inga hinder. Elin Zachrisson räddade många gånger, Filippa Sarenbrant var ett ensamt undantag (tolv mål) i Skånelas protokoll.
Med fem matcher kvar och åtta poäng till GF Kroppskultur är streckstriden lika hopplös som tidigare för segerlaget. Skånela får göra nya försök att hota lagen som kommer att slippa kval.
GT Söder–Skånela IF 33–28 (16–13)
Tabellen >>
