ANNONS

Matchens tre stjärnor: Lugi HF–IK Sävehof

IK Sävehof har ett kraftigt övertag i Svenska cupens finalspel, det står klart efter seger borta mot Lugi HF med 37–30. Handbollskanalen har utsett matchens tre bästa spelare i konceptet som vi enkelt och tydligt kallar för ”Matchens tre stjärnor”.

Tre stjärnor –  Sebastian Karlsson

Att Sebastian Karlsson inte verkar vara i närheten av spel i det svenska landslaget är egentligen rätt sjukt. Missar sällan från kanten och presterar match efter match, säsong efter säsong. Men det säger också mycket om vilken bredd det finns på högersex inom svensk handboll.

Två stjärnor – Casper Käll

Spelade inte supermycket under matchen då han har varit sjuk, men när Käll var inne bjöd han naturligtvis på mängder av läckra och fina prestationer. Allra vassast var reduceringen till 17–18. Vikskottet runt Felix Möller och Jonathan Stenbäcken är definitivt ett av de sjukaste målen jag någonsin har sett.

En stjärna – Elias Ellefsen a Skipagötu

På tal om läckra och sevärda spelare: Skipagötu är och har något speciellt, det är sen gammalt (trots att han är så ung). Gjorde inte något mål som var lika vackert som Källs vikskott, men mängder av fina avslut och framspelningar stod han för.

ANNONS
ANNONS