Boden Handboll var nära att rubba H65 Höör i en rejäl cupöverraskning. Men 24–24 vid slutsignalen räckte inte till avancemang för det vilt kämpande hemmalaget.
Att Boden har klivit ner en division och spelar på en annan nivå än H65 under hösten syntes knappast i cupmötet. Först tog Norrlandslaget till vara på shoot out-chanserna, sedan ökade man resolut ledningen.
De som hade väntat sig en kollaps när H65 Höör rimligt kom ikapp fick också tänka om. Boden hängde med på allvar, satsade allt på slutet och blev belönade med en poäng.
Entusiasmen och lagmoralen de sista 15 sekunderna innebar straff som skarpskytten Emmy Nordmark (tio mål) skickade in till oavgjort.
Boden hade dock behövt vinna med stor marginal för att nå topp två. AIK ligger före i tabellen medan H65 Höör kan svara på poängtappet mot Bodens BK och ändå vinna gruppen.
Övriga fredagsmatcher? Skara är klar som gruppsegrare med stabila 60 minuter mot GF Kroppskultur. Strands IF kom aldrig i närheten av att stoppa Kärra HF, Hisingslaget är redan vidare tillsammans med VästeråsIrsta när en omgång återstår av grupp 6.
Svenska cupen 27 augusti
Skara HF–GF Kroppskultur 32–17 (15–8)
Boden Handboll–H65 Höör 24–24 (15-11)
Strands IF–Kärra HF 16–26 (9–15)
