ANNONS

RYKTE: Damlag överlägsna – byter till herrliga

Det ryktas att världens bästa handbollslag på damsidan: Budocnost från Montenegro, kan komma att byta till herrligan i landet.

Budocnost känner ni till, de är regerande mästare i Champions League och har världsstjärnor som Neagu, Bulatovic, Lazovic, Pavicevic och Cvijic i truppen. De är helt överlägsna hemma i sin liga och har vunnit mästerskapet varje säsong sedan 1992.

Nu cirkulerar lösa, obekräftade rykten i sociala medier att de överväger att anmäla sitt lag till herrarnas seriesystem istället. Bättre matchning står på agendan och visst vore det intressant?

På herrsidan har man gjort varianten att skapa en regional serie. Den kallas SEHA League och där spelar bra lag från till exempel Ungern, Makedonien, Kroatien och Serbien.