En kantspelare som funnits i Partillelaget sedan barnsben. En mittsexa som anslöt lagom till gymnasietiden. Louise Rundcrantz och Nora Lundell fortsätter att göra gemensam sak med färska kontrakt i IK Sävehofs A-lag.
För närvarande gäller fullt fokus på USM-finalerna. Därefter kan Nora Lundell, 18 och Louise Rundcrantz ställa handbollssiktet på hösten med Sävehof i SHE.
– Jag är otroligt tacksam över att få fortsätta spela i Sävehof. Det ska bli roligt och spännande att ta vara på denna chansen. Jag ser framemot att fortsätta utvecklas i en klubb som jag spelat i sedan jag var liten, säger Rundcrantz till klubbens hemsida.
– Det ska verkligen bli jätteroligt att få stanna i Sävehof en säsong till och ta steget upp till A-laget, det har varit mitt mål att få fortsätta min resa i Sävehof efter jag flyttat från Jönköping till Partille. Jag ser fram emot ett lärorikt år med stora förebilder framför mig och en träningsmiljö som är utvecklande och professionell, fyller Lundell på.
Tränaren Rasmus Overby:
– Nora och Louise har utvecklas bra de senast åren och de har visat att med hårt arbete och rätt inställning så kan man komma långt inom handboll, säger han till klubbens hemsida.
