ANNONS

Klart: Linus Nilsson stannar i OV Helsingborg

Linus Nilsson har varit en av OV Helsingborgs bästa spelare de senaste åren. Parterna trivs uppenbarligen tillsammans – nu har Nilsson skrivit på ett nytt treårskontrakt med klubben.

– Som förening är det alltid en fin känsla när en av lagets stora målskyttar väljer att förlänga sitt avtal över flera säsonger. När Linus dessutom är så positivt inställda till OV Helsingborg och hela föreningens arbete ger det råg i ryggen åt oss som arbetar med OV, säger Dennis Pettersson från OV Herrs sportgrupp i ett pressmeddelande.

Linus Nilsson har bombat in mål för OV, oavsett om det har varit i Handbollsligan eller Allsvenskan så har målskyttet funnits där. Nu kan Nilsson alltså fortsätta att göra mål för OV de kommande tre åren.

Är väldigt stolt och inspirerad över att få representera OV i minst ytterligare tre säsonger. Då jag trivs väldigt bra i såväl laget som föreningen kändes detta som ett självklart val. Efter en mycket väl genomförd säsong står vi nu åter inför den spännande utmaningen att få etablera OV i handbollens finrum igen, säger Linus Nilsson i pressmeddelandet.

ANNONS
ANNONS