Tablå: Helgens handboll

Nathalie Hagman Foto: Viktor Ljungström Viktorljungstrom.se

Här har ni det serverat på silverfat: Helgens handboll!

OS-kval, slutspel i Champions League, sista omgången i Damallsvenskan, viktiga matcher i Elitserien och mycket mer, vilken helg!

En del går att se på TV3, Viaplay, TV4 Play och www.ehftv.com

FREDAG

OS-kval (damer)
15.30 Polen – Ryssland
18.00 Sverige – Mexiko
19.00 Nederländerna – Frankrike
19.00 Rumänien – Danmark

U20-VM Kval (damer)
17.00 Frankrike – Slovenien
19.00 Norge – Kroatien
21.00 Ungern – Österrike

Tyskland (herrar)
20.00 Coburg 2000 – Neuhausen/Erms
20.00 Wilhelmshavener – Erlangen

Ungern (herrar)
18.00 Balmazujvaros – Cegledi

LÖRDAG

OS-kval
14.00 Polen – Sverige
16.30 Ryssland – Mexiko
20.00 Danmark – Montenegro

U20-VM Kval (damer)
15.00 Island – Ungern
17.00 Norge – Grekland
18.00 Polen – Spanien

Champions League (herrar)
17.00 Meshkov Brest – Vive Kielce
17.00 Motor Zaporozhye – Veszprém
17.30 Montpellier – Flensburg
20.00 Zagreb – Rhein-Neckar Löwen

EHF Cupen (herrar)
13.30 Ystads IF – Chambery
14.30 CSM Bukarest – Anaitasuna
18.30 Aalborg – SC Magdeburg
19.30 Göppingen – TT Holstebro
20.30 St. Raphaël – Bjerringbro/Silkeborg

Challenge Cup (herrar)
16.00 FyllingenBergen – Aalsmeer

Elitserien (herrar)
18.00 IFK Kristianstad – Guif

Allsvenskan (herrar)
14.30 Önnered – Rimbo
14.30 Tyresö – OV Helsingborg
16.00 Skånela – Varberg
16.00 VästeråsIrsta – Vinslöv
16.30 HK Country – IFK Tumba
17.00 IFK Ystad – Warta
17.00 LIF Lindesberg – Alstermo

Allsvenskan (damer)
17.00 Boden – KFUM Lundagård
17.00 OV Helsingborg – Kroppskultur
17.00 Kärra – Bjurslätt/Torslanda
17.00 RP IF – Skånela
17.00 Skara – Guif
17.00 Tyresö – Lidingö

Baltic League (herrar)
17.30 Cocks – Kehra

Finland (herrar)
14.00 Atlas – HIFK
15.00 HC West – BK-46
15.30 Dicken – SIF

Tyskland (herrar)
19.00 Gummersbach – Lemgo

Spanien (herrar)
20.00 La Rioja – Cuenca
20.30 Barcelona – Adelma

Polen (herrar)
18.00 Zabrze – Wisla Plock

SÖNDAG

OS-kval (damer)
16.00 Ryssland – Sverige
17.45 Rumänien – Montenegro
18.30 Mexiko – Polen
19.30 Frankrike – Japan
20.00 Danmark – Uruguay

U20-VM Kval (damer)
10.00 Schweiz – Norge
12.00 Österrike – Island
15.00 Frankrike – Makedonien

Champions League (herrar)
18.30 Pick Szeged – Kiel

Elitserien (herrar)
16.00 Hammarby – HIF Karlskrona
17.00 Alingsås – Redbergslid
17.00 Aranäs – LUGI

Finland (herrar)
15.00 Cocks – AIFK

Finland (damer)
13.15 Sparta – Dicken
15.00 SIF – HIFK

Tyskland Bundesliga 2 (herrar)
16.30 Bad Schwartau – HF Springe
17.00 Coburg 2000 – Erlangen
17.00 Minden – Nordhorn-Lingen