Al Ahly mot Hammamet i Cupvinnarcupfinalen

Al Ahly (svart) mot Kano Pillars (grön). Foto: CAHB

Handbollskanalen serverar er en unik sammanställning av alla resultat och grupper i Afrikanska Cupvinnarcupen.

ANNONS

Semifinalerna är avgjorda på herrsidan och det blir en final mellan Al Ahly från Egypten och AS Hammamet från Tunisien. Den nordafrikanska regionen fortsätter alltså att dominera handbollen.

Det är sjätte året i rad som två lag från dessa nationer möts i finalen. Ifjol slog Zamalek sin rival Espérance Sportive de Tunis i finalen. Al Ahly har en tidigare titel från 2013 medan AS Hammamet tagit silver 2003 och just 2013 efter finalförlust mot Al Ahly.

Herrar

Deltagande lag
Widad Smara, Marocko
FAP Yaoundé, Kamerun
AS Hammamet, Tunisien
Red Star, Elfenbenskusten
Phoenix, Gabon
Al Ahly, Egypten
Raja Agadir, Marocko
Jeunesse sportive de Kinshasa (JSK), DR Kongo
Kano Pillars, Nigeria
Patronage, Republiken Kongo

Grupp A
13 april
AS Hammamet – FAP Yaoundé 0 – 10
Widad Smara – Red Star 23 – 20

14 april
Phoenix – AS Hammamet 31 – 29
Widad Smara – FAP Yaoundé 23 – 19

15 april
FAP Yaoundé – Phoenix 26 – 27
AS Hammamet – Red Star 33 – 21

16 april
Red Star – FAP Yaoundé 19 – 17
Widad Smara – Phoenix 30 – 21

18 april
Red Star – Phoenix 23 – 20
AS Hammamet – Widad Smara 35 – 28

1. AS Hammamet, 6p +11
2. Widad Smara, 6p +14
3. FAP Yaoundé, 4p +8
4. Red Star, 4p -10
5. Phoenix, 2p -23

Grupp B
13 april
Raja Agadir – Patronage 30 – 22
Al Ahly – JSK 37 – 24

14 april
Kano Pillars – Raja Agadir 15 – 23
Al Ahly – Patronage 31 – 24

15 april
Patronage – Kano Pillars 24 – 25
Raja Agadir – JSK 32 – 18

16 april
Al Ahly – Kano Pillars 31 – 24
JSK – Patronage 28 – 19

18 april
Kano Pillars – JSK 21 – 27
Raja Agadir – Al Ahly 27 – 28

1. Al Ahly, 8p +28
2. Raja Agadir, 6p +29
3. JSK, 4p -12
4. Patronage, 2p -23
5. Kano Pillars, 0p -22

Kvartsfinaler

19 april
AS Hammamet – Patronage 37 – 25
Al Ahly – FAP Yaoundé 25 – 19
Widad Smara – JSK 32 – 25
Raja Agadir – Red Star 24 – 18

Semifinal
20 april
Widad Smara – Al Ahly 18 – 33
AS Hammamet – Raja Agadir 26 – 17

Plats 5-8
20 april
FAP Yaoundé – JSK 19 – 29
Red Star – Patronage 27 – 23

Plats 9-10
20 april
Phoenix – Kano Pillars 20 – 15

Plats 7-8
FAP Yaoundé – Patronage

Plats 5-6
JSK – Red Star

Plats 3-4
Widad Smara – Raja Agadir

Final
Al Ahly – AS Hammamet


Damer
Deltagande lag
Tana Handball Club, Madagaskar
CARA, Republiken Kongo
Al Nouasser, Marocko
Primeiro de Agosto, Angola
FAP Yaoundé, Kamerun
Kada Queens, Nigeria
HC Vainqueur, DR Kongo

Gruppspel
13 april
Al Nouasser – Tana HBC 25 – 15
CARA – FAP Yaoundé 25 – 30
Primeiro de Agosto – HC Vainqueur 32 – 10

15 april
FAP Yaoundé – Kada Queens 26 – 17
HC Vainqueur – Tana HBC 25 – 20
Al Nouasser – Primeiro de Agosto 6 – 35

16 april
CARA – Kada Queens 34 – 15
Primeiro de Agosto – Tana HBC 39 – 4
HC Vainqueur – Al Nouasser 37 – 19

18 april
Primeiro de Agosto – Kada Queens 34 – 15
FAP Yaoundé – Tana HBC 22 – 28
CARA – Al Nouasser 44 – 15

19 april
CARA – Tana HBC 32 – 13
FAP Yaoundé – Al Nouasser 36 – 17
Kada Queens – HC Vainqueur 23 – 27

20 april
Al Nouasser – Kada Queens 24 – 36
HC Vainqueur – FAP Yaoundé 18 – 32
CARA – Primeiro de Agosto 18 – 25

22 april
Tana HBC – Kada Queens
HC Vainqueur – CARA
FAP Yaoundé – Primeiro

Ställning
1. Primeiro de Agosto, 10p +113
2. FAP Yaoundé, 8p +41
3. CARA, 6p, +55
4. HC Vainquer, 6p -9
5. Tana HBC, 2p -63
6. Al Nouasser, 2p -98
7. Kada Queens, 2p -39

ANNONS
ANNONS

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here