Göteborg Cup: Gruppspelet färdigspelat

Nu har samtliga deltagande lag spelat klart sina gruppspelsmatcher i Göteborg Cup. Under morgondagen börjar slutspelet.

Under lördagen spelades gruppspelet i Göteborg Cup klart.

Anmärkningsvärt är att det spelas ett Göteborgsderby redan i åttondelsfinalen i P16-klassen mellan Önnereds HK och IK Sävehof. Även i F16-klassen inleds slutspelet med ett Göteborgsderby mellan IK Sävehof 1 och Önnereds HK 2.

Hela schemat för slutspelet finns på Göteborg Cups hemsida.

Följande lag har gått till A-slutspel:

F12
Hammarby Handboll 2
IK Sävehof 4
IK Sävehof 5
IK Sävehof 3
IFK Tumba 2
HK Cliff Gul
Hammarby Handboll 1
IFK Tumba 1
HK Aranäs 1
Kärra HF 2
Kärra HF 1
HK Aranäs 3
AIK Handboll

F13
HK Aranäs 1
Eskilstuna GUIF 1
Ljunghusens HK 2
Torslanda HK Svart
Ale Handboll 1
Ljunghusens HK 1
Särökometernas HK
Eslövs IK
Eskilstuna GUIF 2
Bollstanäs SK
Ale Handboll 2
Mölndals HF
Torslanda HK Vit
Torslanda HK Blå
IK Sävehof 4
Kärra HF 2

F14
IK Sävehof 1
Skövde HF 2
HK Lidköping
HK Aranäs 1
Skövde HF 1
BK Heid Röd
BK Heid Svart
Lödde Vikings HK 1
IK Sävehof 1
AIK Handboll
Ystads IF HF
Hammarby Handboll 2
Alingsås HK 1
OV Helsingborg 1
Skuru IK 2
Lödde Vikings HK 2

F15
NKIK
Skövde HF
HK Aranäs 1
Lugi HF
Önnereds HK
Kärra HF
Stockholmspolisens IF HF Orange
Höörs HK H65
Redbergslids IK Vit
Särökometernas HK

F16
Alingsås HK
IK Sävehof 2
IK Sävehof 1
Önnereds HK 2
Särökometernas HK
Huddinge HK
Önnereds HK 1
IK Baltichov 1
RP IF Linköping
Lugi HF Vinrött
Lugi HF Vit
Lödde Vikings HK 1
Kärra HF
HK Aranäs
Lödde Vikings HK 2
Skövde HF 1

P12
IFK Kristianstad
Redbergslids IK 2
Önnereds HK Grön
IK Sävehof 3
Torslanda HK 1 Blå
Torslanda HK 2 Röd
Torslanda HK 3 Vit
Redbergslids IK 1
IK Baltichov
HK Ankaret

P13
Eskilstuna Guif
IK Sävehof Svart
OV Helsingborg 1
HK Aranäs 1
IK Sävehof Grön
KFUM Trollhättan Syd
HK Aranäs 3
IK Sävehof Gul
OV Helsingborg 2
Hammarby IF Handboll
Täby HBK
Torslanda HK 1

P14
Önnered HK 1
HK Aranäs 1
Backa HK Röd
IK Sävehof Svart
BK Heid Röd
HK Aranäs 2
Torslanda HK Blå
Ystad IF HF
IK Sund
Ystads IF HF
Ljunghusen HK
IK Sävehof Gul
Önnered HK 2
BK Heid Svart

P15
Stenungsunds HK 1
Lugi HF
Täby HBK 2
Täby HBK 1
H43 Lund 1
IFK Kristanstad
Lödde Vikings HK
Önnereds HK Grön
H43 Lund 2
IFK Skövde

P16
Önnereds HK
Redbergslids IK
IFK Kristianstad
Halmstad Handboll
HK Silwing/Troja
Alingsås HK 2
Lugi HF
IK Sävehof 1
Täby HBK
Ljunghusens HK
H43 Lund 2
Alingsås HK 1
Torslanda HK 1
IFK Skövde 1