70 matcher ni inte får missa i helgen

Andreas Wolff, Tyskland. Foto: ZPRP/EHF

Här har ni de hetaste och mest intressanta handbollsmatcherna i helgen!

Här har ni att göra i helgen, 70 utvalda matcher. Många av dem går att se på till exempel www.ehftv.com och liknande.

Vi har listat elitmatcher i Sverige, EM-kval på damsidan samt övriga klubbmatcher som antingen är toppkamper eller involverar svenskar (eller kombinationen!). Väl mött!

FREDAG

Träningsmatch (herrar)
18.15 Tyskland – Qatar

Allsvenskan (herrar)
19.00 IFK Tumba – Skånela IF

Baltic League (herrar)
15.00 Granitas Kaunas – Viljandi

LÖRDAG

EM-kval (damer)
13.00 Spanien – Nederländerna
16.00 Slovakien – Finland
17.10 Danmark – Ryssland
20.00 Frankrike – Tyskland
20.00 Makedonien – Slovenien
20.25 Österrike – Bulgarien
20.30 Montenegro – Kroatien

Elitserien (herrar)
15.30 HK Malmö – Ricoh
16.00 Drott – Sävehof
18.00 IFK Kristianstad – HIF Karlskrona

Allsvenskan (herrar)
14.00 OV Helsingborg – VästeråsIrsta
15.00 Vinslöv – Önnered
15.00 Warta – Varberg
16.00 Rimbo – Tyresö
18.00 LIF Lindesberg – Country

Allsvenskan (damer)
14.15 Torslanda – RP
15.00 Eskilstuna Guif – OV Helsingborg
15.00 KFUM Lundagård – Tyresö
15.00 Lidingö – Kärra

SEHA League (herrar)
17.00 Tatran Presov – Veszprém
18.00 Vojvodina – Zagreb

Baltic League (herrar)
12.00 Kehra – Cocks
16.00 Dobeles Tenax – SKA Minsk

Danmark (herrar)
15.00 Sönderjyske – Aalborg
16.00 GOG – Bjerringbro/Silkeborg
16.30 TTH – Skanderborg
19.00 Kolding – Skjern

Finland (herrar)
15.00 HC West – Riihimäki
15.00 SIF – Atlas

Frankrike (herrar)
15.00 Toulouse – Paris SG, Ligacupen
17.30 Nantes – Montpellier, Ligacupen

Österrike (herrar)
18.00 Bregenz – Alpla Hard

Tyskland (herrar)
18.30 Bad Schwartau – Coburg 2000
19.00 Erlangen – Emsdetten

Ungern (herrar)
18.00 Csurgoi – Pick Szeged
18.00 Balmazujvaros – Komloi

Rumänien (herrar)
14.15 Steaua Bukarest – Dinamo Bukarest

Spanien (herrar)
18.30 FC Barcelona – Granollers, cupen
18.30 Morrazo Cangas – Anaitasuna, cupen
20.00 La Rioja – Villa de Aranda, cupen

Schweiz (herrar)
19.30 Kadetten – Bern

SÖNDAG

EM-kval (damer)
14.30 Ukraina – Italien
15.00 Vitryssland – Litauen
15.00 Turkiet – Portugal
17.30 Island – Schweiz
18.00 Norge – Rumänien
18.00 Serbien – Tjeckien
18.30 Ungern – Polen

Träningsmatch (herrar)
15.15 Tyskland – Qatar

Elitserien (herrar)
16.00 Redbergslid – LUGI
17.00 Aranäs – Ystad
17.30 Hammarby – Guif
18.00 Alingsås – IFK Skövde

Allsvenskan (herrar)
16.15 Alstermo – IFK Ystad

Allsvenskan (damer)
16.00 Skånela IF – Skara HF

Baltic League (herrar)
14.30 SKA Minsk – Dobeles Tenax

Finland (herrar)
14.00 Cocks – Dicken

Danmark (herrar)
16.00 Midtjylland – Ribe-Esbjerg

Norge (herrar)
16.00 Stord – Drammen
18.00 Bodö – Kolstad
18.00 Elverum – Baekkelaget
18.00 FyllingenBergen – ÖIF Arendal
18.00 Halden – Haslum
18.00 Runar – Stavanger

Polen (herrar)
18.00 Wisla Plock – Vive Kielce

Ryssland (herrar)
14.00 Chekhovskiye Medvedi – St. Petersburg

Serbien (herrar)
18.30 Metaloplastika – Partizan Belgrad