Veckans handboll – din favoritlista!

Filippa Idéhn från tiden i IK Sävehof. Foto: Viktor Ljungström

Här har ni programmet med den bästa handbollen för den kommande veckan.

Vi servar er som vanligt med att plocka ut veckans mest intressanta handbollsmatcher. Det handlar ofta om antingen stormatcher eller kamper där svenska spelare är med på planen.

Vi hjälper som vanligt också till med länkar och tips för hur ni kan se matcherna, ofta via livestreams på internet. För C More har du länk här:

C More Handbollspaketet

MÅNDAG

Handbollsligan (herrar)
19.00 HK Malmö – HK Aranäs – C More

SHE (damer)
19.00 IF Hellton Karlstad – Boden Handboll SHEplay.se

Danmark (herrar)
19.30 KIF Kolding Köpenhamn – HC Midtjylland – TV2 Sport (DEN), TV2 Play (DEN)

Rumänien (damer)
18.45 Dunarea Braila – CSM Bukarest – Digi Sport 2

TISDAG

SEHA League (herrar)
18.00 Tatran Presov – Meshkov Brest
20.30 Metalurg Skopje – Nexe

Tyskland (herrar)
19.00 Kiel – Balingen-Weilstetten

Danmark (herrar)
19.30 Aalborg – Tönder

Danmark (damer)
19.30 Skanderborg – TTH Holstebro – TV2 Sport (DEN), TV2 Play (DEN)

Ungern (herrar)
18.00 Balmazujvaros – Veszprém
18.00 Pick Szeged – Oroshazi

ONSDAG

Handbollsligan (herrar)
19.00 Hammarby – Sävehof – C More
19.00 IFK Ystad – LUGI – C More
19.15 Alingsås – Redbergslid – TV4 Sport och C More

SHE (damer)
19.00 Heid – Sävehof – SHEplay.se
19.00 LUGI – VästeråsIrsta – SHEplay.se
19.00 Skuru – Kristianstad – SHEplay.se

Champions League (herrar)
18.30 Rhein-Neckar Löwen – Celje – EHFTV

SEHA League (herrar)
17.45 Vardar – Gorenje Velenje

Frankrike (herrar)
20.45 Nantes – Chambery

Tyskland (herrar)
19.00 Füchse Berlin – Stuttgart
20.15 Magdeburg – Wetzlar – tv.sport1.de

Spanien (herrar)
20.30 Benidorm – Barcelona – EHFTV
20.45 La Rioja – Cuenca

Danmark (herrar)
18.30 Bjerringbro-Silkeborg – Skanderborg
19.00 TTH Holstebro – Ribe-Esbjerg

Danmark (damer)
18.30 Team Esbjerg – Århus
18.30 Odense – Nyköbing Falster – TV2 Sport (DEN), TV2 Play (DEN)
19.00 Köpenhamn – Randers
20.30 Viborg – FC Midtjylland

Norge (herrar)
18.00 Bodö – Kolstad – handballtv.com
18.00 Drammen – Baekkelaget – handballtv.com
18.00 Fyllingenbergen – Haslum – handballtv.com
19.00 Falk – Elverum – handballtv.com

Norge (damer), cupen
17.00 Vipers Kristiansand – Fredrikstad – handballtv.com

Portugal (herrar)
22.00 Braga – Sporting

Schweiz (herrar)
19.30 St. Gallen – Kadetten

Ryssland (herrar)
18.00 Chekhovskiye Medvedi – Dinamo Astrakhan – laola1.tv

TORSDAG

Allsvenskan (damer)
19.00 OV Helsingborg – KFUM Lundagård

Champions League (herrar)
17.00 Dinamo Bukarest – Motor Zaporozhye – EHFTV

Frankrike (herrar)
20.45 Toulouse – Paris SG

Danmark (herrar)
19.30 Mors-Thy – KIF Kolding Köpenhamn – TV2 Sport (DEN), TV2 Play (DEN)

Danmark (damer)
19.30 Ringköbing – Silkeborg-Voel

FREDAG

Handbollsligan (herrar)
19.00 LUGI – HIF Karlskrona – C More
19.30 Ystads IF – HK Malmö – C More

Danmark (herrar)
18.30 Skjern – Randers

Frankrike (damer)
20.00 Issy Paris – Toulon

Österrike (herrar)
19.00 Alpla Hard – Fivers – laola1.tv

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here