Skara HF:s niometare Malin Håkansson har skadat en axel men räknar med att snart vara tillbaka i spel.
Malin Håkansson blir borta en tid från handbollsplanen efter en olycklig situation på träning:
– Jag kom på halvkontring utsida två och fick en lätt knuff i sidled som resulterade i att jag landade på utsida av axeln. Då trycktes leden ihop och AC-leden hoppade från nyckelbenet, säger Håkansson till Handbollskanalen.
– Det är en liten skada på AC-leden. Inget allvarligt, bara otur. Jag är tillbaka snabbt.
Håkansson, med ett förflutet i Åhus, Falköping och Skövde HF, har i år gjort comeback efter några säsonger med skadeupphåll. Den senaste räknar hon dock inte med ska vålla några större problem:
– Alltså jag ser lätt på skadan eftersom jag har två korsbandsskador och brutna näsben att jämföra med. Siktar på att vara tillbaka innan serien vänder. En brusten AC-led i axeln är en piss i havet jämfört med ett korsband eller två.