Lottat i European Cup – här är motståndarna som väntar för svenska lagen

Matias Helt Jepsen. Foto (arkiv): Michael Erichsen/Bildbyrån.

Skara HF åker till Spanien, för Kristianstad Handboll väntar turkiskt motstånd, för Alingsås HK blir det en utflykt till Estland och för IFK Skövde gäller det att besegra ett israeliskt lag. Det står klart efter att lottningen till European Cups tredje omgång nu blivit klar.

De svenska lagen gör bra ifrån sig ute i Europa och nu har vi kommit fram till den tredje omgången i European Cup för fyra svenska lag.

Här är de svenska lagens matcher:

Rocasa Gran Canaria – Skara HF
Kristianstad Handboll – Ankara Yenimahalle BSK
Alingsås HK – HC Tallinn
AS SGS Ramhat Hashron – IFK Skövde

Den fullständiga lottningen på damsidan:

Westfriesland SEW (NED) vs Maccabi Arazim Ramat gan (ISR)
UHC Stockerau (AUT) vs HC DAC Dunajská Streda (SVK)
COR Victoria-Berestie (BLR) vs SSV Brixen Südtirol (ITA)
Costa del Sol Malaga (ESP) vs HV Quintus (NED)
Rocasa Gran Canaria (ESP) vs Skara HF (SWE)
ZRK Bekament Bukovicka Banja (SRB) vs Jomi Salerno (ITA)
LK Zug Handball (SUI) vs Cabooter Handball Venlo (NED)
AEP Panorama (GRE) vs IBV Vestmannaeyar (ISL)
ZRK Naisa Nis (SRB) vs HB Dudelange (LUX)
HC Galychanka Lviv (UKR) vs IUVENTA Michalovce (SVK)
Izmir BSB SK (TUR) vs Madeira Andebol SAD (POR)
SPONO Eagles (SUI) vs H71 (FAR)
KA/POR (ISL) vs Club Balonmano Elche (ESP)
WHC Vardar (MKD) vs JuRo Unirek VZV (NED)
DHC Slavia Praha (CZE) vs Sokol Pisek (CZE)
Kristianstad Handboll (SWE) vs Ankara Yenimahalle BSK (TUR)

Den fullständiga lottningen på herrsidan:

Drammen HK (NOR) vs HC Dukla Praha (CZE)
SGAU-Saratov (RUS) vs Pölva Serviti (EST)
CSM Focsani 2007 (ROU) vs Haukar (ISL)
RK Partizan (SRB) vs CS Minaur Baia Mare (ROU)
Besiktas JK (TUR) vs SKA Minsk (BLR)
Sabbianco Anorthosis Famagusta (CYP) vs HCB Karvina (CZE)
Talent tym Plzenskeho kraje (CZE) vs HC Robe Zubri (CZE)
Bianco Monte Drama 1986 (GRE) vs HC Victor (RUS)
SKIF Krasnodar (RUS) vs MSK Povazska Bystrica (SVK)
Alingsås HK (SWE) vs HC Tallinn (EST)
KH Besa Famgas (KOS) vs AHC Potaissa Turda (ROU)
ZRHK TENAX Dobele (LAT) vs AC PAOK (GRE)
Handball Esch (LUX) vs Baekkelaget Handball Elite (NOR)
HSC Suhr Aarau (SUI) vs RK Jeruzalem Ormoz (SLO)
ASD Accademia P. Conversano 2014 (ITA) vs Nærbø IL (NOR)
AS SGS Ramhat Hashron (ISR) vs IFK Skövde HK (SWE)

Samtliga matcher avgörs genom dubbelmöten.

LÄNK: VARDAR FACE DUTCH CHALLENGE IN THIRD ROUND OF EHF EC WOMEN
LÄNK: ALL-CZECH CLASH IN ROUND 3 OF EHF EC MEN