Helgens handboll – lista!

Albin Lagergren i IFK Kristianstad.

Här hittar du helgens godbitar och hur du ser dem på din TV eller via dator eller telefon.

Nu är handbollssäsongen igång ordentligt. I helgen möts till exempel Flensburg-Handewitt – Veszprém samt THW Kiel – Paris SG i Champions League. Riktigt goa matcher.

Där till har vi också toppmöte i danska damligan mellan Team Esbjerg och FC Midtjylland och mängder med annat. För att se alla matcher från Handbollsligan skaffar ni konto här:

C More Handbollspaketet

FREDAG

Handbollsligan (herrar)
19.00 Ricoh – Alingsås

Allsvenskan (herrar)
19.30 LIF Lindesberg – Anderstorps SK
19.30 RP IF Linköping – Rimbo

Danmark (damer)
19.00 TTH Holstebro – Odense

Danmark (herrar)
19.30 Ribe-Esbjerg – Skjern

Tyskland (herrar)
19.45 Lemgo – Coburg 2000
19.45 TVB Stuttgart – Hannover-Burgdorf

Spanien (herrar)
20.30 Guadalajara – Benidorm
20.30 Huesca – Cangas

Ryssland (herrar)
18.15 St. Petersburg – Saratov – LAOLA1.tv

Österrike (herrar)
20.00 Fivers – Krems – LAOLA1.tv

Frankrike (damer)
20.30 Toulon – Nice

LÖRDAG

Champions League (herrar)
16.00 Meshkov Brest – Vive Tauron Kielce – EHFTV
17.30 Flensburg-Handewitt – Veszprém – EHFTV
17.30 Metalurg Skopje – Elverum – EHFTV
18.30 Celje – Zagreb – EHFTV

SHE (damer)
15.00 Team Eslöv – Skara – Sheplay.se
16.10 Skövde HF – H65 Höör – Sheplay.se

Allsvenskan (herrar)
16.00 IFK Tumba – HK Varberg
16.00 VästeråsIrsta – Skånela

Tyskland (herrar)
19.00 Gummersbach – Magdeburg
19.00 Wetzlar – Bergischer
20.15 Göppingen – Erlangen

Spanien (herrar)
17.00 Irun – La Rioja – EHFTV
20.00 Helvetia Anaitasuna – Villa de Aranda

Österrike (herrar)
19.00 Bregenz – Loeben

Danmark (herrar)
15.00 Randers – Mors-Thy
16.15 Skanderborg – Aalborg

Danmark (damer)
13.30 Skanderborg – Randers
16.10 Team Esbjerg – FC Midtjylland

Ungern (damer)
16.00 Györi – Ferencvaros (Rail-Cargo FTC)

Serbien (herrar)
18.30 Metaloplastika – Röda Stjärnan

Schweiz (herrar)
19.30 Kadetten Schaffhausen – RTV 1879 Basel – handballtv.ch

SÖNDAG

Champions League (herrar)
16.15 IFK Kristianstad – Vardar – EHFTV (om du är utanför Sverige), TV 3 Sport HD och Viaplay
16.50 TTH Holstebro – Dinamo Bukarest – EHFTV
17.00 Montpellier – Tatran Presov – EHFTV
17.00 Pick Szeged – Rhein-Neckar Löwen – EHFTV
18.00 Wisla Plock – FC Barcelona – EHFTV
19.30 THW Kiel – Paris SG – EHFTV

Handbollsligan (herrar)
16.00 Eskilstuna Guif – IFK Skövde – C More
16.30 HIF Karlskrona – Ystads IF – C More

Allsvenskan (herrar)
14.30 Drott – OV Helsingborg
16.15 Amo Handboll – Önnereds HK
17.00 IF Hallby – Tyresö

Tyskland (herrar)
17.15 Füchse Berlin – Balingen-Weilstetten

Danmark (herrar)
15.00 Sönderjyske – Bjerringbro-Silkeborg
15.00 Tönder – Århus

Danmark (damer)
14.00 Ringköbing – Viborg
15.00 Århus – Silkeborg-Voel
19.00 Nyköbing-Falster – Köpenhamn – TV 2 Sumo

Norge (damer)
17.00 Tertnes – Rælingen – handballtv.com
18.00 Storhamar – Halden – handballtv.com
18.00 Gjerpen – Glassverket – handballtv.com

Frankrike (damer)
14.00 Issy Paris – Metz

Schweiz (herrar)
11.00 Pfadi Winterthur – TSV St. Otmar St. Gallen – handballtv.ch