Veckans handbollsmatcher – lista

Foto: Heiko Voigt, www.foto-laechler.de/

Här har ni veckans kommande matcher i handbollsvärlden som kan vara kul att ha ett extra öga på.

ONSDAG

Elitserien (herrar)
19.00 IFK Kristianstad – Redbergslids IK
19.00 Alingsås HK – Eskilstuna Guif

Kval till Elitserien (herrar)
19.00 LIF Lindesberg – IFK Skövde
19.00 OV Helsingborg – HIF Karlskrona
19.15 VästeråsIrsta – HK Aranäs

Kval till Herrallsvenskan (herrar)
19.00 Tyresö – Kroppskultur
19.00 Warta – Anderstorp

Danmark (damer)
18.30 Team Tvis Holstebro – Randers
20.30 Viborg – Nyköbing-Falster

Norge (damer)
18.00 Glassverket – Skrim
18.00 Larvik – Oppsal
18.00 Vipers Kristiansand – Halden

Tyskland (herrar)
20.15 Gummersbach – Rhein-Neckar Löwen

Spanien (herrar)
20.30 FC Barcelona – Puente Genil
20.30 La Rioja – Puerto Sagunto

Frankrike (damer)
20.30 Nantes – Issy Paris

Tyskland (damer)
19.30 TuS Metzingen – Göppingen

TORSDAG

Elitserien (herrar)
19.00 LUGI – Sävehof
19.10 Ystads IF – HK Malmö

Danmark (herrar)
20.30 Aalborg – KIF Kolding Köpenhamn

Tyskland (herrar)
19.00 Flensburg – N-Lübbecke

Norge (herrar)
18.00 Fyllingen – Halden

FREDAG

Kval till Elitserien (herrar)
19.00 HK Aranäs – VästeråsIrsta

Danmark (herrar)
19.00 Bjerringbro-Silkeborg – Skjern

Finland (damer)
18.15 Dicken – HIFK

Tyskland (herrar)
20.00 Hagen – Minden

LÖRDAG

Elitserien (herrar)
18.00 Eskilstuna Guif – Alingsås HK

Elitserien (damer)
17.00 LUGI HF – H65 Höör

Danmark (herrar)
19.00 Sönderjyske – Team Tvis Holstebro

Frankrike (herrar)
20.45 Paris SG – Toulouse

Tyskland (herrar)
19.00 Kiel – Göppingen

Baltic League (herrar)
16.00 SKA Minsk – Polta Serviti
18.15 Cocks – Granitas Kaunas

Polen (herrar)
14.00 Wisla Plock – Azoty-Pulawy

Portugal (herrar)
19.00 Braga – Sporting

Schweiz (herrar)
18.00 Kadetten – Pfadi Winterthur

SÖNDAG

Elitserien (herrar)
16.15 HK Malmö – Ystads IF

Kval till Elitserien (herrar)
16.00 IFK Skövde – LIF Lindesberg
17.00 HIF Karlskrona – OV Helsingborg

Danmark (herrar)
20.00 GOG – Århus

Tyskland (herrar)
15.00 Füchse Berlin – HSG Wetzlar
15.00 MT Melsungen – Balingen-Weilstetten

LÄMNA ETT SVAR

Please enter your comment!
Please enter your name here