Veckans handboll – lista!

Jakob Wickman Modigh gjorde 7 mål för Lugi. Foto: Viktor Ljungström Viktorljungstrom.se

Här har vi samlat handboll från måndag till fredag.

Premiär i Champions League, första matcherna för flera lag i SHE och ett helt gäng toppmatcher i Europa. Fin vecka framför oss!

Matcherna i Handbollsligan ser ni på C More:

C More Handbollspaketet

Matcherna i SHE ser ni via SHEplay:

SHEplay

MÅNDAG

Sverige (herrar)
19.00 Hammarby – Redbergslid

Danmark (herrar)
19.00 HC Midtjylland – Randers
19.30 Aalborg – Århus

Island (herrar)
21.30 Selfoss – Haukar

Ryssland (damer)
18.30 Rostov-Don – Lada Togliatti

TISDAG

Danmark (herrar)
19.30 GOG – TTH Holstebro

Danmark (damer)
18.30 FC Midtjylland – Ringköbing

SEHA League (herrar)
18.00 Zagreb – Gorenje Velenje
20.30 Vardar – Tatran Presov

Ungern (herrar)
18.00 Gyöngyösi – Pick Szeged

Polen (herrar)
18.30 Vive Tauron Kielce – Stal Mielec

ONSDAG

Champions League (herrar)
18.00 Besiktas – ABC/UMinho Braga – EHFTV

Sverige (herrar)
19.00 LUGI – IFK Kristianstad
19.00 IFK Skövde – Hammarby

Sverige (damer)
19.00 Boden Handboll – Skövde HF
19.00 H65 Höör – BK Heid
19.00 Skara HF – LUGI
19.00 VästeråsIrsta – Skuru IK

Tyskland (herrar)
19.00 Flensburg-Handewitt – Melsungen – EHFTV
20.15 Göppingen – Balingen-Weilstetten
20.15 Minden – Kiel

Frankrike (herrar)
19.00 St. Raphaël Var – Saran
20.45 Cesson Rennes – Paris SG

Spanien (herrar)
20.30 FC Barcelona – Cuenca – EHFTV
20.30 Granollers – Atletico Valladolid – EHFTV
20.30 Puerto Sagunto – Ademar León – EHFTV

Danmark (damer)
18.30 Köbenhavn – TTH Holstebro
19.15 Odense – Skanderborg
19.15 Silkeborg-Voel – Team Esbjerg
19.30 Viborg – Århus
20.30 Randers – Nyköbing Falster

Finland (herrar)
18.00 Cocks – BK-46

Finland (damer)
18.00 Atlas – Dicken

Tyskland (damer)
19.30 Oldenburg – Thüringer
20.00 Bietigheim – Dortmund

Norge (damer)
18.30 Byåsen – Vipers Kristiansand
18.30 Glassverket – Staebek
20.00 Larvik – Storhamar

TORSDAG

Champions League (herrar)
17.00 Motor Zaporozhye – HBC Nantes – EHFTV
18.00 Chekhovskiye Medvedi – La Rioja – EHFTV
20.00 Kadetten Schaffhausen – Bjerringbro-Silkeborg – EHFTV

Sverige (herrar)
19.00 HK Aranäs – HIF Karlskrona
19.00 Ystads IF – IFK Ystad
19.16 Redbergslid – Guif

Tyskland (herrar)
19.00 Leipzig – Rhein-Neckar Löwen

Frankrike (herrar)
20.45 Montpellier – Toulouse

Rumänien (damer)
16.30 CSM Bukarest – HCM Roman

FREDAG

Sverige (herrar)
19.00 Ricoh – Alingsås

Allsvenskan (herrar)
19.30 LIF Lindesberg – Anderstorps SK
19.30 RP IF Linköping – Rimbo

Danmark (damer)
19.00 TTH Holstebro – Odense

Danmark (herrar)
19.30 Ribe-Esbjerg – Skjern

Tyskland (herrar)
19.45 Lemgo – Coburg 2000
19.45 TVB Stuttgart – Hannover-Burgdorf

Spanien (herrar)
20.30 Guadalajara – Benidorm
20.30 Huesca – Cangas

Frankrike (damer)
20.30 Toulon – Nice