Fredagens resultat och målskyttar i träningsmatcher

Daniel Ekman i Eskilstuna Guif. Foto: Gunnar Johansson

Här har ni en fin lista resultat och målskyttar i fredagens träningsmatcher.

IFK Ystad – SønderjyskE (herr) 20 – 22 (9-12)

IFK Ystad
Erik Gannby 5, Johan Nilsson 5, Henrik Dahlberg 3, Oskar Hansson 3, Viktor Gustavsson 2, Mattias Kvick 1, Filip Långh 1

SønderjyskE
Ingen uppgift


GIK Wasaiterna – HP Warta (herr) 24 – 37
Inga uppgifter om målskyttar.


Kärra HF – IK Baltichov (dam) 25 – 23

Kärra HF
Linnea Lindfeldt 6, Gabriella Lindfeldt 4, Caroline Hansson 3, Lisa Tyre 3, Camilla Mariussen 2, Emma Hodzic 2, Malin Wilén 2, Madelene Degeryd 2, Johanna Magnewall 1

IK Baltichov
Ingen uppgift


Skövde HF – Kristianstad HK (dam) 26 – 18 (12-9)

Skövde HF
Malin Larsson 9 (3), Julia Ehn 2, Sofia Berndtsson 2, Rebecka Otter 2, Josefine Tempsch 2, Tilda Olsson 2, Linnea Efraimsson 1, Tilda Matthijs 1, Linnea Martinsson 1, Julia Böjeryd 1, Emely Thompson 1, Sofia Berggren 1, Sara Johansson 1

Kristianstad HK
Martina Crhova 5, Agnes Rutqvist 4, Mikaela Johansson 3, i övrigt ingen uppgift.


Redbergslid – Ricoh (herr) 22 – 22 (12-10)
Inga uppgifter om målskyttar.


IK Sävehof – Elverum  30 – 24 (16-14)

Sävehof
Olle Forsell Schefvert 6, Niclas Fingren 5, Viktor Ottosson 3, Victor Fridén 3, Atli Aevar Ingolfsson 3, Viktor Rhodin 3, William Bogojevic 3, Henrik Johansson 1, Sebastian Karlsson 1, Jonathan Edvardsson 1, Johan Fagerlund 1

Elverum
Erik Toft 7, Håkon Ekren 5, Petter Øverby 4, André Lindboe 4, Didrik Linderud 2, Jørgen Jansrud 1, Jonas Burud 1


Alingsås HK – Pelister (herr) 26 – 23 (13-11)

Alingsås HK
Johan Nilsson 8, Daniel Tellander 5, Max Darj 3, Jesper Konradsson 2, Fredrik Teern 2, Oscar Bergendahl 2, Anders Alfredsson 2, Samuel Lindberg 1, Marcus Enström 1

Pelister
Ingen uppgift


Team Sportia Open (i Kungsbacka)
Önnereds HK – IF Hallby (herr) 31 – 25

Önnereds HK
Anton Schulze 6, Daniel Blomgren 5, Marcus Grüner 4, Mirko Vicentijevic 3, Tobias Jademan 3, Hannes Rybo Jovik 3, Rasmus Just 3, Christoffer Örtenwall 1, Jonas Thimfors 1, Hugo Bengtsson 1, Jonathan Berg 1

IF Hallby
Oliver Löfwenius 5, Tobias Strid 4, Marcus Erlandsson 4, Olle Ek 3, Anton Andersson 3, Isak Boström 2, Karl Lindbom 2, Robin Svensson 1, Per Fredriksson 1,


HK Aranäs – HK Varberg (herr) 29 – 35

HK Aranäs
Tommy Atterhäll 6, Hannes Söderberg 4, Martin Lindell 4, Pontus Mellegård 4, Max Santos 3, Philip Jonsson 2, Vactor Santos 2, Rasmus Thorbjörnsson 2

HK Varberg
Charles Eliasson 10, Ludvig Nilsson 6, Anton Jonsson 5, Jonathan Lindberg 3, Daniel Lindgren 3, Jonathan Tygesen 3, Tobias Bengtsson 2, Jesper Sivertsson 1, Mattias Roth 1, Petter Nyström 1


HK Aranäs – BK Heid UF (dam) 25 – 11 (11 – 7) 

Aranäs
Sofie Larsson 6, Julia Bäckander-Blombäck 4, Louise Karlefeldt 4, Johanna Zaman 3, Sanna Andreasson 3, Linnéa Blomqvist 2, Celine Hallen 1, Sofia Andersson 1, Josefine Rudvall 1

BK Heid UF
Viktoria Gustafsson 2, Andrea Dellenhed 2, Mikaela Karlsson 2, Jennifer Harbeck 1, Rebecka Svedberg 1, Hanna Christensen 1, Mika Krohn 1, Emelie Kopp Johansson 1


Bergslagens Sparbank cup (i Lindesberg)
VästeråsIrsta – Guif (herr) 25 – 33 (14-14)

VästeråsIrsta
Gustav Nyberg 7, Alexander Stenbäcken 4, Daniel Cederroos 4, Axel Lindborg 3, Anton Andreasson 2, Simon Norling 2, Daniel Grönvalls 1, Linus Eriksson 1, Hugo Forsberg 1

Guif
Simon Sonesten 6, Daniel Ekman 5, Jesper Lindgren 4, Fredrik Gustavsson 4, Emil Hansson 4, Marcus Pedersen 3, Mathias Tholin 2, Emil Andersson 2, Markus Sjöbrink 2, Robin Andersson 1


LIF Lindesberg – RP IF (herr) 29 – 27

LIF Lindesberg
Ingen uppgift

RP IF
David Näsman 6, i övrigt ingen uppgift.


Klaus Miesner Gedenkturnier (i Ilsenburg, Tyskland) (herr)
Gorenje Velenje – MT Melsungen 25 – 34 (10-18)

Gorenje Velenje
Cehte 5, Medved 3, Levc 3, Toskic 1, Potocnik 1, Golcar 2, Klec 3, Gams 1, Ratajec 4, Nosan 1, Brumen 1

MT Melsungen
Boomhouwer 4, P. Müller 5, Rnic 4, Schneider 3, M. Müller 1, Langhans 1, Patrik Fahlgren 2, Danner 1, Golla 1


SC DHFK Leipzig – SC Magdeburg 29 – 31 (15-15)

Leipzig
Putera 1, Steinert 2, Rojewski 6, Jurdzs 3, Binder 2, Janke 2, Pieczkowski 2, Roscheck 2, Tobias Rivesjö 2, Meschke 3, Milosevic 5

Magdeburg
Fabian van Olphen 7, Robert Weber 5/3, Daniel Pettersson 4/1, Zeljko Musa 4, Nemanja Zelenovic 3, Alexander Saul 3, Matthias Musche 2, Justus Kluge 2, Jacob Bagersted 1


Ystads IF – VFL Gummersbach 39 – 38 efter straffar (15-17, 33-33)
Inga uppgifter om målskyttar.